طراحی سایت، محتوا،سئو و دیجیتال مارکتینگ

تفاوت کپی‌رایت، بازاریابی‌ محتوا و استراتژی محتوا چیست؟

1,202

در بطن همه داستان‌های موفق، محتوایی وجود دارد که به خوبی نگارش شده است. اما “محتوا” مفهوم پیچیده‌ای دارد، به دلیل وجود انواع و اقسام قالب‌ها که محتوای آن را تشکیل می‌دهد. “کپی” محصول نوشته شده از کپی‌رایت است که آن را به نمایندگی از برند تجاری ایجاد می‌کنند، که معمولا برای تبلیغ وعده‌های برند و ارزش گذاری آن‌ها است.

“بازاریابی‌محتوا” شامل پیام، تصاویر، فایل‌های صوتی، فیلم، رسانه‌های اجتماعی و غیره است. که در راستای فراهم آوردن اطلاعاتی که خوانندگان نیاز دارند به وجود می‌آید، و در نهایت تشویق و ترغیب خریداران در جهت خرید محصولات عرضه شده است.

کپی و بازاریابی‌محتوا هر دو بر اساس اهداف برند هستند. از طرف دیگر، استراتژی محتوا موضوع مشترکی است که محتوا و کپی را به هم پیوند می‌دهد، و مشخص می کند که کدام راه حل مناسب کدام موقعیت است.

به گفته جان استپلتون: یک داستان پرمحتوا، که بر اساس واقعیت است، باعث انتقال پیام شما و ارزش‌های زندگی به مخاطبان می شود که مورد باور آنها قرار میگیرد. این بدین معنی است که برندها برای ادامه حیات در فضای مجازی بدون داشتن مطالب باور پذیر و معتبر برای نمایش و ترغیب مخاطب و درگیر کردن آنها جایگاهی نخواهند داشت.

اگر شما هم در برابر تمامی مفاهیمی که واژه‌های باب امروزی هستند سردرگم شده‌اید، تنها نیستید. در اینجا نقطه مشترکی بین این مفاهیم وجود دارد که قابل انتقال است و اما در این مقاله به بیان تفاوت‌های میان کپی‌رایت، بازاریابی‌محتوا و استراتژی خواهیم پرداخت.

Tools-for-seoکپی‌رایت چیست؟

کپی‌رایت شامل ایجاد محتوای اولیه بر اساس نوعی از محتوای اصلی است. با توجه به اینکه محتوا به صورت زنده پخش خواهد شد یا به صورت چاپ شده ارائه خواهد شد، روند نوشتن و ملزومات محصول نهایی متفاوت خواهد بود. سیستم عامل‌های مختلف نیاز به پیام رسانی متفاوت دارند. بنابراین کپی‌رایترها، متخصصان برند و حتی متخصصان روابط عمومی به صورت تیمی همکاری میکنند تا بهترین پیام یک برند را برای انتقال به مخاطب بیابند.

کپی رایتر

کپی‌رایت شامل یکسری اهداف میباشد. مهمترین آنها، شرح برند در تمام محتوا نمایش داده میشود. این ارتباط با مخاطبان مورد نظر باید با توجه به نیاز آنها باشد، و ایجاد حس اعتماد بین فروشنده و خریدار، که خوانندگان را درگیر میکند، و اینکار برای پیدا کردن تعادل بین ایده‌های فکری و محتوای تبلیغاتی است.

کپی‌رایت ممکن است شامل این گزینه‌ها باشد:

 •  بروشور و بیلبورد
 • پست‌های رسانه‌های اجتماعی
 • صفحه ورودی
 • کمپین‌های آگهی
 • پست‌های وبلاگ

بازاریابی محتوا بازاریابی‌ محتوا چیست؟

بازاریابی‌ محتوا فرآیندی است که با استفاده از سیستم عامل‌های دیجیتال به ساخت، انتشار و ترویج محتوا در راستای خوانندگان از طریق Hubspot انجام میشود. هدف بازاریابی محتوا جذب مشتریان جدید از طریق اطلاعات مفید، معتبر و محتویات جذاب در راستای سودآوری است.  بازاریابی‌محتوا بخشی است که در آن به هدفمندسازی و تبلیغ محتوای مختلف برای گروه‌های مختلف از مصرف کنندگان میپردازد.

به عنوان جزئی از بازار داخلی، هدف بازاریابی‌ محتوا ایجاد چشم‌اندازی برای برند شما از طریق نمایش ایده‌ها با استفاده از پست‌های  وبلاگ، مقالات، پادکست‌ها و کتاب‌های الکترونیک است. این مسیر جدید با مسیر سنتی که در آن به ارسال پیام به مخاطبان می پرداختند، که با معایبی همچون رسیدن پیام به مخاطب مورد نظر بسیار متفاوت است.

بازاریابی محتوا

بهترین روش برای شروع بازاریابی داشتن یک برنامه است. با گروه خود به همفکری و ایده‌پردازی درباره موضوعاتی که مربوط به سازمان و صنعت شماست بپردازید. انجام تحقیقات کلمات کلیدی درباره این موضوعات، برای اطمینان از اینکه محتوای کار برای شروع بهینه سازی شده است. در مرحله بعد، مدارک مربوط به کمپین‌ها یا عرضه محصولات را با اعضای خود به اشتراک بگذارید. برای انتشار محتوای آموزنده و مربوط (برای مثال، غیر حرفه‌ای) که می تواند این رویداد را پوشش بدهد برنامه ریزی کنید.

در آخر، با استفاده از رسانه‌های اجتماعی و تحقیق و همکاری با کارشناسان مربوط در این زمینه به کار خود بپردازید. هنگامی که شما مجموعه‌ای از محتوای ایجاد شده را در اختیار داشته باشید، در صدد این هستید که آن را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. هرچه محتوای شما پربارتر باشد، مخاطبین، شرکت شما را جزء برترین‌های این صنعت خواهند دانست. و در واقعیت، بازاریابی‌محتوا به صورت وبلاگ‌نویسی میتواند تا 67 درصد آمار آگهی‌ها را افزایش دهد.

بازاریابی‌ محتوا شامل این موارد میشود:

 • کلمات کلیدی
 • تقویم‌های ویرایشی
 • اینفوگرافیک
 • رسانه‌های اجتماعی
 • پست‌های وبلاگ
 • فیلم

استراتژی محتوااستراتژی‌ محتوا چیست؟

استراتژی محتوا شامل برنامه‌ریزی، انتشار و مدیریت محتوا است. که زیربنای کار شما را در بر میگیرد؛ و همچنین پایه و چهارچوبی است که محتوای شما را در کنار هم قرار داده است. تشریح استراتژی محتوا شامل اینکه چه چیزی تولید خواهد شد، چه کسی تولید خواهد کرد، در چه زمانی تولید خواهد شد و نحوه‌ی تبلیغ آن بعد از انتشار خواهد بود.

اگر کپی‌رایت و بازاریابی‌ محتوا درباره تولید چه چیزی هستند، استراتژی محتوا درباره چگونگی استفاده از محتوا در راستای اهداف کاری است.

بسیاری از متخصصان بازاریابی بر این باور هستند که محتوا در بردارنده همه چیز است و در پی انکار اهمیت استراتژی هستند. در نتیجه این مسیر فکری منجر به تولید محتوایی می شود که برای عملکرد مناسب بهینه سازی نشده است و سرانجام به بن بست خاتمه پیدا میکند. توانایی شما در درک استراتژی و چگونگی استفاده از آن برای کپی برداری می تواند باعث ایجاد تفاوت بین یک محتوای در حد متوسط و یا محتوایی عالی باشد.

استراتژی محتواشامل موارد زیر میباشد:

 • حسابرسی محتوا
 • تحقیق درباره رقبا
 • توسعه فردی
 • نقشه سفر خریدار
 • توسعه گردش کار
 • برنامه تبلیغاتی

دلیل اهمیت و نیاز به محتوا چیست؟

در دنیای دیجیتال رو به رشد امروزی، انسانها همیشه نمیتوانند به تعامل فکری دست بیابند، اما محتوا میتواند کمک شایانی به این امر کند. محتوای معتبر و قابل اعتماد پل ارتباطی است بین مصرف کنندگان و اطلاعاتی که آنها نیاز دارند. اگر این کار به خوبی انجام شود، میتواند بستری میان تجربه‌های شخصی کاربران و برند مورد نظر ایجاد کند.

به همین منظور است که سرمایه گذاری بر روی یک محتوای خوب نه تنها مهم است، بلکه نیاز اساسی برای بازاریابی‌محتوا هم هست. برای پیشرفت در حرفه کاری خود، نیاز به محتوای خوب بر روی سایت، شبکه‌های اجتماعی و انواع روش‌های تبلیغاتی مثل کارت‌پستال، پوستر، کارت بیزینس و غیره دارید. در این مسیر پیام شما باید در بین مشتریان طنین‌انداز شود و یا برند شما خیلی زود با شکست مواجه خواهد شد.

حالا زمان آن فرا رسیده است که کپی، محتوا و استراتژی را در کنار هم به کارگرفته و برند خود را به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.