طراحی سایت، محتوا،سئو و دیجیتال مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) چیست؟

4,296

ایمیل مارکتینگ اصطلاحی است که شما ممکن است اخیراً شنیده باشید اما ایمیل مارکتینگ دقیقاً چیست؟

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی به معنای استفاده از ابزارهای ایمیل برای ارسال پیام‌های تبلیغاتی می‌باشد. بیشتر کاربران اینترنت دارای ایمیل هستند و این به‌این معناست که می‌توانند تعداد نامحدودی ایمیل را دریافت کنند. این روش، راهی بسیار سریع، ارزان و ساده برای ارتباط با مشتری را در اختیار بازاریابان قرار می‌دهد.

بعضی از افراد ممکن است فکر کنند که ایمیل مارکتینگ روشی قدیمی است و دیگر مانند قبل سودمند نیست، اما آنها قطعا اشتباه می‌کنند. بازاریابی ایمیلی اندکی بعد از پیدایش اینترنت مورد استفاده قرار گرفت. این روش از آن زمان تا به امروز دائما در حال توسعه بوده و در حال حاضر ابزاری بسیار عالی برای بازاریابی محسوب می‌شود. در واقع، بسیاری از کارآفرینان باور دارند که بازاریابی ایمیلی در حال حاضر در اوج خود قرار دارد و از بسیاری از ابزارهای دیگر قوی‌تر است.

ایمیل مارکتینگ

کاربرد ایمیل مارکتینگ چیست؟

از بازاریابی ایمیلی می توان برای جلب‌اعتماد مشتری‌ها و تبدیل کردن آنها به مشتری‌های دائمی استفاده کرد. همچنین، این روش بازاریابی انتخابی مناسب برای با خبر کردن مشتری‌ها از تخفیف‌ها و محصولات جدید است. مشتریان شما دوست دارند که از اتفاقات جدید در برند شما با خبر باشند و بازاریابی ایمیلی یکی از بهترین روش‌ها برای در ارتباط ماندن با چنین مشتری‌هایی است.

چه نرم‌افزارهایی برای ایمیل مارکتینگ استفاده میشود؟

صد ها ابزار و نرم‌افزار وجود دارد که ایمیل مارکتینگ را برای شما مثل آب خوردن میکند. به عنوان مثال نرم‌افزارهایی مانند، MailChimp و Contact Constant می‌توانند برای ارسال ایمیل‌ها و نظارت بر نحوه ارتباط مشتریان با ایمیل‌های ارسالی، اطلاعاتی را برای شما جمع‌آوری کنند. همچنین می‌توانید از نرم‌افزار‌های ایمیل مارکتینگ برای تجزیه و تحلیل داده‌هایی مانند نرخ کلیک، bounce rate و غیره نیز استفاده کنید.

حالا که به سوال‌های شما در مورد ایمیل مارکتینگ پاسخ داده‌ایم، ممکن این سوال برای شما پیش بیاید که آیا کسب و کار من هم به ایمیل مارکتینگ نیاز دارد؟

البته که نیاز دارد! همه شرکت‌ها به‌ویژه کسب و کارهای کوچک میتوانند از ایمیل مارکتینگ استفاده کنند، این نوع بازاریابی نسبت به سایر بازاریابی‌های سنتی بسیار آسان‌تر و ارزان است.

مزیت ایمیل مارکتینگ نسبت به سایر بازاریابی‌های دیگر چیست؟

94 درصد از کاربران اینترنت از ایمیل استفاده می‌کنند. بنابراین، بازاریابی از طریق ایمیل به شما اجازه می‌دهد تا به تعداد زیادی از کاربران اینترنت دسترسی پیدا کنید، حتی اگر در رسانه‌های اجتماعی عضو نباشند. اجازه دهید یک مثال دیگر بزنم تا برای شما موضوع روشن‌تر شود. جالب است بدانید در یک نظرسنجی معتبر از افراد بزرگسال معلوم شد که 75 درصد از آنها هنوز بازاریابی با ایمیل را ترجیح میدهند.

اگر قبلا از بازاریابی ایمیل مارکتینگ استفاده نکرده‌اید، قطعا این چیزی است که شما برای تقویت ارتباط با کاربران و مشتریان خود باید در نظر بگیرید. یکی دیگر از مزایای ایمیل مارکتینگ این است که ردیابی در این نوع بازاریابی بسیار آسان است. همه چیز با استفاده از نرم‌افزارهای ایمیل مارکتینگ قابل ردیابی است، به راحتی متوجه می‌شوید که چه کسی ایمیل‌های شما را باز کرده است، و یا حتی چه تعداد از کاربرانی که ایمیل‌های شما را باز کرده‌اند، از طریق آن وارد سایت شده‌اند.

همچنین شما مجبور نیستید که برای شناسایی و ارسال ایمیل به مخاطبان واقعی خود هزینه‌ای بپردازید. ایمیل‌ها فقط برای مخاطبان مورد نظر شما ارسال میشوند، زیرا شما ایمیل‌ها را فقط برای افرادی می‌فرستید که خودشان آدرس ایمیلشان را در اختیار شما قرار داده‌اند. به‌همین دلیل ایمیل مارکتینگ به یکی از ارزان‌ترین روش‌های بازاریابی تبدیل شده است.

ایمیل مارکتینگ اغلب به‌همراه سایر انواع بازاریابی مانند تبلیغات رسانه‌های اجتماعی و حتی تبلیغات تلویزیونی و رادیویی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای ویژگی‌های منحصر به‌فردی هم هست.

به عنوان مثال، فرض کنیم شما دارای یک فروشگاه اینترنتی هستید و شروع به فروش یک محصول خاص با تخفیف ویژه می‌کنید. زمانی که شما در مورد تخفیف فروش محصولتان در رسانه‌های اجتماعی پستی می‌گذارید، همه فالورهای شما آن را نمی‌بینند، اما زمانی‌که شما در مورد تخفیفتان به مشتریان ایمیل میزنید میتوان گفت بیشتر آنها پیغام شما را خواهند دید.

یکی دیگر از تفاوت‌های بزرگ بین بازاریابی ایمیل و انواع بازاریابی‌های دیگر این است که مشتریان واقعا مایل به دیدن تبلیغات ایمیل شما هستند! وقتی کسی اطلاعات ایمیل خود را به صورت دلخواه در اختیار شما قرار میدهد حتما به برند شما علاقمند بوده است.

اگر مشتریانی به‌طور مستقیم آدرس ایمیل خود را به شما ارائه می‌دهند، به‌این دلیل است که آنها به طور خاص می‌خواهند شما برایشان ایمیل بفرستید. این گونه مشتریان را میتوان با مشوق‌هایی مانند ارائه کدهای تخفیف تشویق به خرید کرد، اما هنوز هم استراتژی بازاریابی ما باید براساس رضایت مشتری باشد. این چیزی است که ایمیل مارکتینگ را منحصر به‌فرد و موفق می‌کند!

چگونه ایمیل مارکتینگ با انواع دیگر بازاریابی‌ها کار میکند؟

شما باید بدانید که ایمیل مارکتینگ با انواع دیگر بازاریابی‌ها چطور کار میکند. همانطور که قبلا گفتم، بازاریابی ایمیل در کنار بازاریابی رسانه‌های اجتماعی بسیار خوب عمل می‌کند.

شما می‌توانید آدرس‌های رسانه‌های اجتماعی شرکت خود را در ایمیل‌های ارسالی قرار دهید تا کاربران آنها را دنبال کنند. شما همچنین می‌توانید از رسانه‌های اجتماعی خود برای جمع‌آوری لیستی از ایمیل‌های دنبال کنندگان‌تان استفاده کنید. چند راه برای انجام این کار وجود دارد، یکی از آنها این است که در هنگام ورود به حساب رسانه‌های اجتماعی از افراد بخواهید ایمیلشان را ثبت کنند.

شما می‌توانید از ایمیل‌ها برای ارسال یادآوری به مشتریان برای سبد‌های خریدی که توسط آنها رها شده‌اند استفاده کنید. با این کار به مشتریان خود اطلاع میدهید که سبد خرید آنها هنوز شامل محصولاتی است که انتخاب کرده‌اند. حتی میتوان ایمیل را شخصی‌سازی کرد و برای مشتری ارسال نمود. یک نمونه از این ایمیل‌ها را در زیر مشاهده میکنید :

چگونه کمپین ایمیل مارکتینگ را شروع کنید؟

با استفاده از نرم‌افزارهای ایمیل مارکتینگ، می‌توانید ایمیل‌های خود را با نام مشترکین سفارشی کنید و یا حتی می‌توان ایمیل‌های شخصی برای تولد افراد ارسال کرد.

اولین گام برای شروع کمپین ایمیل مارکتینگ، جمع‌آوری یک لیست از ایمیل‌ها است. قبل از اینکه مشتریان بالقوه شما آدرس ایمیل خود را به شما ارائه دهند، چند سؤال وجود دارد که اغلب آنها دوست دارند از شما بپرسند.

آیا شما برای آنها اسپم میفرستید؟ آنها از طریق آدرس ایمیل شما چه چیزی را دریافت خواهند کرد؟ آیا تخفیف خاصی را در ایمیل‌های ارسالی قرار می‌دهید؟ آیا آدرس ایمیل آنها را به دیگران می‌فروشید؟ شما باید به سوال‌های کاربران پاسخ دهید و به آنها اطمینان دهید چیزی که از طریق ایمیل برای آنها ارسال میشود مفید و بی‌خطر خواهد بود.

راه‌های زیادی برای ساختن لیست ایمیل‌ها وجود دارد اما یکی از جاهایی که میتوان به راحتی آدرس ایمیل مشتریان را بدست آورد، فرم ثبت‌نام سایت شماست. از طرفی همانطور که قبلا هم گفته شد میتوانید از رسانه‌های اجتماعی خود برای جمع‌آوری ایمیل‌های مخاطبان خود استفاده کنید.

محتوای ایمیل مارکتینگ چیست؟

زمانی که یک لیست کامل از ایمیل‌ها را دارید، زمان ارسال محتوا برای این ایمیل‌ها است.  
برخی از نمونه‌هایی از محتوا که می‌توانید در ایمیل‌های خود استفاده کنید، لینک‌هایی به مقالات در وب‌سایت شماست، حتی میتوان کدهای تخفیف را برای مشتریان از این طریق ارسال کرد.

گاهی اوقات برای یک محصول تخفیف ویژه‌ای را قرار میدهید. بدون شک یکی از بهترین روش‌ها برای آگاه کردن مشتریانتان ارسال ایمیل به آنهاست. وعده ارسال کدهای تخفیف میتواند یک راه عالی برای تشویق کاربران در ارائه ایمیلشان به شما باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.