طراحی سایت، محتوا،سئو و دیجیتال مارکتینگ

چگونه محیط کاری خود را ضدعفونی کنیم؟

1,958

ویروس کرونا در این مدت ما را خانه نشین کرده بود ولی در این روزها برخی از کارمندان بعد از مدتها قرنطینه خانگی به خاطر اینکه کار خود را از دست ندهند، مجبور هستند از قرنطینه خانگی خارج شوند و سرکار خود حاضر شوند. برای حفظ سلامتی باید تا جایی که امکان دارد به ضد عفونی محیط کاری بپردازند.

اولین اقدام بعد از ورود به محل کار

ابتدا دست‌های خود را بشوریید، زیرا شستن دستها احتمال انتقال ویروس کرونا را بسیار کاهش می‌دهد. انگشتان و بین انگشتان باید ۱۵ تا ۲۰ ثانیه با آب ولرم و صابون شسته شود و اگر محلول آنتی باکتریال در دسترس بود دست‌های خود را ضدعفونی کنید، این توصیه را باید پیش از صرف غذا نیز رعایت کرد.

برای کاهش احتمال بیماری در دوره‌های همه‌گیری از دست دادن هنگام احوالپرسی با همکاران خود پرهیز کنید.

وسایل محل کار خود را ضدعفونی کنید

قدم بعدی برای ضد عفونی محیط کاری این است که صفحه کلید و موس کامپیوتر، تلفن، سطح میز، دستگاه کپی، آبسرد کن، خودکار و دیگر وسایلی که همه افراد در محیط شغلی استفاد می‌کنند را تمیز کنید زیرا زمینه آلودگی بسیار جدی به انواع ویروس و باکتری را دارند.

ضد عفونی محیط کاری

مدیران و کارفرمایان باید این مسئله را کاملا جدی بگیرند و روزانه پس از اتمام کار، از نیرو‌های خدمات بخواهند تمامی این وسایل و همچنین دکمه‌های آسانسور، کلید‌های برق، دستگیره در، نرده‌ها، سرویس بهداشتی و… را ضدعفونی کنند.

از ظروف شخصی استفاده کنید

استفاده از ظروف شخصی آب و نوشیدنی توصیه همیشگی برای حفظ سلامت افراد در محل کار است، اما در دوران شیوع بیماری‌های واگیر این مساله خیلی اهمیت پیدا خواهد کرد؛ از ظروف شخصی یا یکبار مصرف استفاده کنید مثلا به هیچ عنوان چند نفر از یک قندان استفاده نکنند!

 بهداشت را در آشپزخانه‌ها محیط کار رعایت کنید

یکی از آلوده ترین بخش در محیط کار که مستعد بیماری است، آشپزخانه ادارات و سازمان‌ها است که به دلیل حضور چند نفر و گرم کردن مدام غذا توسط افراد مختلف در آنجا رعایت نکات بهداشتی لازم در این بخش ضروری است.

در تهیه مواد غذایی خام و سرو غذای آماده و وسایلی مثل چاقو، قاشق و … باید وسایل به صورت کامل ضدعفونی شوند. از طرفی، فرآورده‌های گوشتی، لبنیات و تخم‌مرغ از منابع سالم انتخاب شوند و حتما به طور کامل پخته باشند.

تهیه مواد شوینده و دستمال کاغذی

ضدعفونی کردن دست

مورد دیگر برای ضد عفونی محیط کاری استفاده از مواد شوینده استاندارد برای شستشوی دست‌ها در سرویس‌های بهداشتی است که باید در اختیار کارکنان قرار گیرد، همه افراد باید پس از شستشو، دست‌ها را با دستمال خشک کنند. همچنین افراد هنگام عطسه و سرفه باید دهان و بینی را با دستمال تمیز کنند و سپس آن را در سطل زباله دردار بیندازند.

در و پنجره‌ها محل کار خود را باز کنید

روزانه و ترجیحا صبح، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه همه پنجره‌ها باز باشد تا هوا جریان پیدا کند. از آنجا که در روز‌های زمستان معمولا شوفاژ و بخاری روشن است، هوای ساختمان خشک می‌شود که باعث تحریک مخاط بینی و افزایش زمینه ابتلا به بیماری‌های ویروسی خواهد بود.

اگر بیمار هستید مراقب سلامتی همکاران خود باشید

در صورتی که علائم سرماخوردگی را داشتید، باید از حضور در محل کار خودداری کنید، کارفرمایان و مدیران در این زمینه نباید سختگیری داشته باشند و حتما باید به فرد بیماری مرخصی بدهند.

جلسات غیرضروری را لغو کنید

در این شرایط از جلسات و دوره‌همی‌های غیرضروری خودداری کنید، در غیر این صورت، استفاده از ماسک برای تمام افراد ضرورت دارد.

دورکاری کنید

در دوران شیوع بیماری کرونا ویروس در صورت امکان برای شغل‌هایی که امکان دورکاری را دارند برای پیشگیری از شیوع این بیماری مدیران به کارمندان خود اجازه کار در منزل را بدهند.

بسیاری از امور اداری و بانکی را از طریق اینترنت انجام دهید، حتی بهتر است این روز‌ها از ماشین شخصی به جای وسایل عمومی استفاده شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.