طراحی سایت، محتوا،سئو و دیجیتال مارکتینگ

دلیل عدم نمایش سایت در نتایج گوگل چیست؟

7,273

شما تمام کارهای سخت را انجام داده‌اید. هاست مناسب تهیه کرده‌اید، وردپرس نصب کرده‌اید، یک موضوع جذاب را انتخاب کرده و مطلب نوشته‌اید. اولین پست خود را منتشر کرده و حالا زمان جذب ترافیک است، درسته؟ اما زمانی که سایت خود را در گوگل سرچ می‌کنید آن را پیدا نمی‌کنید! با خودتان فکر می‌کنید چه اتفاقی افتاده؟ در واقع 5 دلیل وجود دارد که ممکن است باعث عدم نمایش سایت در نتایج گوگل شده باشند که در اینجا به بررسی آنها می‌پردازیم.

  • شما دارای یک وب‌سایت بسیار جدید هستید.

اول از همه، لطفا وحشت نکنید! اگر سایت شما جدید است، ممکن است این مسئله در مدت کوتاهی بررسی و مشکل شما حل شود. فاکتورهای بسیاری برای کسب رتبه بهتر در گوگل وجود دارد و البته گاهی اوقات چند روز زمان می‌برد تا گوگل سایت شما را پیدا کند.

می‌توانید سایت خود را در گوگل سرچ کنید. سایت خود را به این صورت site:Tarahwebsite.com  تایپ کنید و لیست صفحات موجود در دامنه را مشاهده کنید. اگر آدرس اینترنتی یک مقاله خاص را تایپ می کنید، فقط باید صفحه اول جستجو را ببینید. اگر صفحه مورد نظر خود را دیدید یعنی گوگل از سایت شما اطلاع دارد و یا حداقل برخی از صفحات شما را در فهرست خود گجانده است. مطمئن شوید که نقشه سایت (sitemap) شما بارگذاری شده و به درستی کار می‌کند.

رتبه سایت در گوگل

اپراتور جستجو به شما کمک می‌کند تا سایت خود را به راحتی در گوگل پیدا کنید.

  • ایندکس نشدن سایت در گوگل

یکی از شایع ترین دلایل عدم نمایش سایت در نتایج گوگل ایندکس نشدن است. شما باید درخواست خزیدن گوگل یا ایندکس شدن سایتتان را ارسال کنید تا بررسی شود.

چگونه متوجه شویم که سایت ما ایندکس شده است؟ آسان است، به سادگی صفحه را باز کنید و کد منبع را مشاهده کنید. جایی در بالای صفحه، کد زیر را پیدا خواهید کرد. این به خزنده‌های موتور جستجو می‌گوید که محتوای صفحه نباید به این فهرست اضافه شود.

<meta name="robots" content="noindex">

گاهی این اتفاق می‌افتد، خوشبختانه این مشکل به راحتی حل می‌شود. 

  • عدم اجازه دادن به خزنده‌های گوگل برای کراول کردن سایت

بیشتر سایت‌ها چیزی به اسم فایل robot.txt دارند. این فایل به موتور جستجو اعلام می‌کند که به چه قسمت‌هایی از وبسایت شما می‌تواند وارد شده و به کدام قسمت‌ها نمی‌تواند وارد شود. به همین ترتیب، گوگل نمی‌تواند URL هایی که در این فایل، آنها را بلاک کرده باشید را کراول کند و وقتی نتواند صفحه‌ای را به واسطه خزنده‌های خود کراول کند، آن را در نتایج جستجوی خود نیز نشان نخواهد داد.

به عنوان مثال، وردپرس دارای یک قابلیت مشاهده موتور جستجو است که پس از تنظیم مجدد موتورهای جستجو از ایندکس کردن این سایت، نهایت تلاش خود را برای جلوگیری از خزنده‌ها انجام می‌دهد. این گزینه را بردارید تا دوباره سایت شما در دسترس باشد.

تنظیمات وردپرس

  • صفحه سایت شما با هدف جستجو ارتباطی ندارد

دلایل فنی برای عدم نمایش سایت در نتایج گوگل وجود دارد، اما این کل داستان نیست! یکی از دلایل این عدم نمایش می‌تواند محتوای سایت شما باشد، ممکن است محتوای شما به اندازه کافی خوب یا دارای اعتبار نباشد که گوگل از کلید واژه‌های آن استفاده کند. شما باید به این فکر کنید که چطور به عنوان مخاطب سایت خود را پیدا می‌کنید، فقط روی گوگل تمرکز کنید.

عدم نمایش محتوای شما در گوگل می‌تواند یک دلیل ساده داشته باشد، محتوای شما ممکن است متناسب با هدف جستجو کاربر نباشد. در این حالت شما باید درباره کلمات کلیدی تحقیق کنید و به اهداف کاربران نیز توجه کنید. می‌توانید از Yoast SEO به عنوان راهنمایی برای نوشتن مطالب عالی استفاده کنید.

  • شما بک‌لینک‌هایی با کیفیت بالا ندارید

زمانی که گوگل تازه شروع به کار کرده بود، رتبه بندی‌ها تا حدودی با محبوبیت مشخص می‌شد. همه فکر می‌کردند که هرچه یک سایت یا صفحه لینک‌های بیشتری داشته باشند، افراد بیشتری این سایت را به عنوان یک منبع با ارزش می‌شناسند و گوگل باید آنها را در صدر صفحه نتایج قرار دهد. در حالی که در طی دو دهه همه چیز تغییر کرده است، لینک‌ها هنوز هم در کشف و رتبه بندی محتوا نقش دارند اما شما می‌توانید بدون بک‌ لینک هم رتبه بندی خود را بالا ببرید فقط این کار بسیار سخت است.

ایجاد محتوا عالی روش خوبی برای بدست آوردن لینک به صفحات شماست. محتوا با کیفیت بالا تمایل به جذب کلیک خواننده‌هایی دارد که ممکن است محتوا شما را در شبکه‌های اجتماعی نیز به صورت گسترده به اشتراک بگذارند.

برای اینکه تشخیص دهید بک لینک‌ها مشکل اصلی شما درعدم نمایش سایت در گوگل هستند یا خیر، کافی است که سایت‌هایی که رتبه بالایی در زمینه کسب و کار شما دارند را مورد بررسی قرار دهید. اگر آن ها از بک لینک های زیاد و با کیفیتی استفاده کرده باشند، این یعنی که شما باید بر روی بالا بردن ارزش بک‌لینک‌های سایت خود تمرکز کنید.

در نهایت باید بگوییم که رتبه بندی گوگل مثل بازی آتاری است. اگر شما دسته مشکل دار را داشته باشید، هرچقدر هم که تلاش کنید، باز هم نمی‌توانید که در این بازی موفق شوید. در نتیجه بسیار مهم است  که تمامی موارد گفته شده در بالا را بررسی کنید و سپس به فعالیت خود در سایت ادامه دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.