طراحی سایت، محتوا،سئو و دیجیتال مارکتینگ

آیا کار از راه دور برای شما مناسب است؟

1,803

تو این شرایط با وجود ویروس کرونا بیشتر شرکت‌ها مثل ماکروسافت و فیسبوک و… تمام بخش‌های کاری خود را به دورکاری تبدیل کردند. بعد از گذراندن این دوران خیلی از شرکت‌ها به دورکاری ادامه خواهند داد.

من دورکاری را مدتی قبل خودم شروع کردم، متوجه شدم که این کار چالش‌های منحصر به فردی دارد. بعد از کمی تحقیق فهمیدم که چجوری این چالش ها را برای خودم حل کنم، اما اگر شما به فکر گرفتن یک کار از راه دور هستید، باید چند تا سوال از خودتون باید بپرسید که در ادامه این سوالات رو مطرح می‌کنیم و می‌تونید با این سوالات خودتان را ارزیابی کنید و متوجه شوید که آیا برای دورکاری مناسب هستید یا نه؟

 آیا انگیزه کافی دارم؟

کار از راه دور لزوماً به معنای کار کردن به تنهایی نیست زیرا با استفاده از تکنولوژی با همکاران در ارتباط هستید و مدام با هم تعامل می‌کنید. این برای زمانی مناسب هست که شما نمی‌خواهید در جایی کار کنید که مدام مدیر حواسش به کار کردن و یا کار نکردن شما است.

دورکاری

مهم نیست که چند ساعت پشت میز و پای کامپیوتر هستید زمانی که دورکاری انجام می‌دهید میزان کارایی و بهره وری شما اهمیت دارد. تیم‌ها به دنبال کسانی برای دورکاری هستند که بدون نیاز به نظارت تمام کارها را به صورت خودکار انجام می‌دهند و به دنبال استخدام افرادی هستند که دارای انگیزه ذاتی هستند.

 آیا من منظم هستم؟

کار از راه دور به این معنا است که شما می‌توانید برنامه خود را تنظیم کنید این نیازمند داشتن نظم و انضباط زیادی است. در نگاه اول ممکنه خیلی جذاب به نظر برسه ولی دورکاری مثل یک شمشیر دو لبه است. شما می‌تونید فضای کاری دلخواه خود را انتخاب کنید، اما با این کار حواس پرتی‌ها و وسوسه‌ها شما رو تنها نمی‌گذارند. مثل: لباس‌های شسته که باید تا کنید، یک یخچال پر از میان وعده‌های خوشمزه فقط چند متر با شما فاصله دارد، تلویزیون و مبل در اتاق نشیمن به شما چشمک می‌زند… این سبک کار نیاز به درجه بالایی از نظم و انضباط دارد.

دورکاری

با این حال، نظم و انضباط تنها شرط لازم برای انجام کار در یک تیم از راه دور نیست. شما باید زندگی شخصی خود را از کار خود جدا کنید و حد و مرز تعیین کنید. بهترین راه برای تعادل برقرار کردن، ایجاد یک فضای کاری اختصاصی در خانه است که فقط برای مختص کار است. این کار ارتباط خانواده با شما کمک می‌کند مثلا وقتی در دفتر کار خود هستید، بدین معنا است که دیگر در دسترس نیستید! برای شروع و پایان ساعت‌های کاری یک اعلان در تلفن هوشمند خود ایجاد کنید، با این کار سعی کنید در ساعات کاری از کارهای شخصی پرهیز کنید. این کار یک مبارزه واقعی است!

آیا مهارت های ارتباطی خوبی دارم؟

کار از راه دور برای همکاری با تیم خود نیازمند ابزارهای ارتباطی متنی مانند Slack دارد. توانایی نوشتن اسناد برای پروژه‌ها یا فرایند محصول نیز مهارتی است که احتمالاً در یک محیط کار از راه دور به آن نیاز خواهید داشت به خصوص اگر تیم یا شرکت شما از اختلاف زمانی زیادی با دیگر اعضا دارد.

چیزی که در طول سال‌های کار از راه دور به صورت تمام وقت متوجه شدم این است که ارتباطات متنی ناقص است. این نوع ارتباط باعث قضاوت زود هنگام می‌شود. باید توانایی داشته باشید که ارتباطات ویدیویی برقرار کنید و در این شرایط من یک تماس ویدیویی سریع را توصیه می‌کنم زیرا معمولاً بسیار کارآمد تر است و سوتفاهم ها را از بین میبرد.

حرف آخر:

ممکنه تعداد این سوالات برای دانستن این موضوع به نظرتون کم باشد، اما در نهایت، من معتقدم که بهره وری در یک محیط کار از راه دور، مهارتی است که می‌توان یاد گرفت، درست مثل سایر مهارت‌ها. این سوالات را  قبل از شروع به دور کاری حتما از خودتان بپرسید!

در پایان، من نظر آزادی و انعطاف پذیری که در کار از راه دور دارید از هر چالش دیگری ممکن است در ابتدای راه بیشتر شما را به چالش بکشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.