آموزش، نکته و ترفند طراحی سایت

CV چیست و چگونه یک CV خوب بنویسیم؟

4,794

قبل ازهر چیزی اول باید تفاوت بین سی وی و رزومه را بدانیم:

سی وی (CV)

سی وی مخفف دو کلمه Curriculum Vitae می باشد. کلمه Curriculum به معنای برنامه آموزشی و تحصیلی، یا به عبارتی برنامه ها و سوابق آموزشی، تحصیلی و تحقیقاتی فرد می باشد و کلمه Vitae به معنای سوابق کاری است. CV  یک سندی است که می‌تواند در دو یا تعداد بیشتری صفحه تنظیم شود و شامل سطح بالایی از جزئیات پیرامون دستاوردهای فرد است.

What-is-CV

رزومه (résumé)

رزومه مدرکی است مختصر که عموما بیشتر از یک صفحه نیست به این دلیل که خواننده وقت زیادی را برای مرور صرف نکند. هدف از رزومه ایجاد تمایز میان افراد در رقابت (حرفه ای) است. جویندگان شغلی باید رزومه را متناسب با فرصت شغلی تنظیم کنند که قصد اقدام برای آن را دارند.

What-is-Resume

چگونه یک CV خوب بنویسیم؟

شرکتی که می خواهید برای آن درخواست کار کنید، ازشما خواسته است یک CV ارسال کنید و شما ناگهان فکر میکنید “صبر کن! چی؟! ”

Curriculum Vitae  یا به اختصار CV به معنای لغوی «برنامه تحصیلی (یا شغلی) زندگی» مختص کسانی است که قصد تحصیل، فعالیت و یا تحقیق در یک مرکز دانشگاهی را دارند. به طور کلی در CV به بیان تاریخچه ی زندگی افراد پرداخته می شود.  این تاریخچه شامل مشخصات شخصی فرد و سوابق تحصیلی، پروژه ها و فعالیت های آکادمیک، سوابق شغلی و همچنین افتخارات علمی می باشد.

هدف از این سند نشان دادن این است که شما مهارت های لازم (و برخی از مهارت های مکمل) را برای انجام کارهایی که درخواست می کنید، دارید. به معنای واقعی کلمه در حال فروش استعدادها و مهارت های خود هستید.

برای ایجاد یک CV عالی این مراحل را دنبال کنید:

Tools-for-seo نوآوری و خلاقیت برای نوشتن سی وی

 • بدانید که یک CV به طور کلی شامل چه اطلاعاتی است. بیشتر CV ها شامل اطلاعات شخصی شما، تحصیلات و مدارک تحصیلی، تجربه کاری شما، علایق و دستاوردهای شما، مهارت ها و منابع خود می باشد. همچنین افراد باتجربه رزومه شما را با شغلی که متقاضی آن هستید، مطابقت می دهند. شما باید از یک قالب مدرن اما حرفه ای استفاده کنید زیرا یک قالب تنظیم شده برای CV وجود ندارد، پس خلاقیت به خرج دهید!
 • درباره شغلی که برای آن درخواست می کنید فکر کنید. در مورد شرکت تحقیق کنید. با توجه به شغل و آن شرکت خاص CV خود را بنویسید. از خود این سوالات را بپرسید: شرکت چه کاری انجام می دهد؟ رسالت آنها چیست؟ فکرمی کنید آنها به دنبال چه کارهایی هستند؟ کار خاصی که درخواست می کنید به چه مهارتهایی نیاز دارد؟ اینها همه مواردی است که باید هنگام نوشتن CV خود به خاطر بسپارید.
 • برای اطلاعات بیشتر درباره CV، به وب سایت شرکت مراجعه کنید. ببینید اطلاعات خاصی وجود دارد که آنها از شما بخواهند در سی وی خود بگنجانید. ممکن است دستورالعمل های خاصی در صفحه برنامه ذکر شده باشد. همیشه این مورد را 2 بار بررسی کنید.
 • لیستی از کارهایی که انجام داده اید تهیه کنید. اینها می توانند هم مشاغل شما در حال حاضر باشد و هم مشاغلی که در گذشته داشته اید. تاریخ هایی که شروع کرده اید و دوره خود را در هر کار خاصی به پایان رسانید را درج کنید.
 • سرگرمی ها و علایق خود را زیرکانه ذکر کنید. علایق یا سرگرمی های منحصر به فرد باعث می شود شما را برجسته نشان دهد. از نتیجه گیری هایی که ممکن است از سرگرمی های شما حاصل شود آگاه باشید. سعی کنید سرگرمی هایی را که شما را به عنوان یک فرد تیم محور به تصویر می کشد، ذکر کنید نه یک فرد منفعل. شرکت ها کسی را می خواهند که با دیگران خوب کار کند و درصورت لزوم می تواند مسئولیت کارها را به عهده بگیرد.

– سرگرمی ها و علاقه هایی که یک تصویر مثبت نشان می دهند: کاپیتان تیم فوتبال و یا برگزاری یک مراسم خیرخواهانه برای یک پرورشگاه.

– سرگرمی هایی که دلالت بر یک شخصیت منفعل و منزوی دارد: تماشای تلویزیون، حل معماها، خواندن کتاب. اگر می خواهید هر یک از این موارد را بنویسید حتما همراه با دلیل باشد. به عنوان مثال، اگر متقاضی اشتغال در یک انتشارات هستید، چیزی شبیه به این را بنویسید: من از خواندن کتاب های نویسندگان بزرگ آمریکایی مانند تواین و همینگوی، لذت می برم، زیرا فکر می کنم نوشتن آنها درزمان چشم اندازی بی نظیر به فرهنگ آمریکایی داده است.

 • لیستی از مهارتهای مربوطه خود تهیه کنید. این مهارت ها معمولاً شامل مهارت محاسباتی است (آیا شما مهارتی درWordPress ، Excel، inDesign و غیره دارید)، زبان هایی که شما صحبت می کنید یا چیزهای خاصی که شرکت به دنبال آن است، از جمله مهارت های هدفمند است.

– مثال مهارت های هدفمند: اگر متقاضی نویسندگی روزنامه هستید، درمورد مهارت مسلط  بودن به برنامه AP style بنویسید و یا اگر متقاضی کار برنامه نویسی هستید، ذکر کنید که با JavaScript کار کرده اید.

شروع به نوشتن CV خود کنید.

نوشتن CV

 • قالب خاص خود را برای CV درست کنید. آیا قصد دارید هر بخش را در یک خط بنویسید؟ آیا قرار است هر بخش را در جعبه مخصوص خود قرار دهید؟ آیا می خواهید تمام اطلاعات خود را لیست کنید؟ با فرمتهای مختلف بازی کنید تا ببینید کدام یک حرفه ای تر به نظر می رسد. بیشتر از جلو و پشت یک برگه استاندارد استفاده نکنید.
 • نام ، آدرس، شماره تلفن و ایمیل خود را در بالای صفحه ذکر کنید. مهم است که نام خود را نسبت به اندازه سایر متن بزرگتر کنید، زیرا برای بررسی کننده مهم است که بداند در مورد چه کسی می خواند. این بستگی به شما دارد که چگونه این اطلاعات را قالب بندی می کنید.

– فرمت استاندارد این است که نام شما در مرکز صفحه باشد. آدرس منزل شما باید در سمت چپ کاغذ ذکر شود. شماره تلفن و ایمیل خود را در زیر آدرس منزل خود قرار دهید. اگر آدرس دیگری دارید (مانند آدرس محل تحصیلتان) این آدرس را در سمت راست کاغذ بنویسید.

 • یک بیوگرافی از خود بنویسید. این یک قسمت اختیاری از CV است که برای اینکه بررسی کننده شما نگاه عمیق تری نسبت به شما داشته باشد. اینجاست که مهارت ها، تجربیات و خصوصیات شخصی خود را می فروشید. باید کاملا واقعی و درست نوشته شود. از کلمات مثبتی مانند “سازگار”، “با اعتماد به نفس” و “مصمم” استفاده کنید.
 • برای تحصیلات و مدارک تحصیلی خود بخشی ایجاد کنید. این بخش می تواند در ابتدای CV شما باشد یا می توانید بعد از سایر بخش ها لیست کنید. ترتیب بخش ها به عهده شماست. آموزش خود را به ترتیب زمانی معکوس ذکر کنید. با دانشگاه شروع کنید (اگر رفته اید و یا هنوز ادامه دارد) و سپس اطلاعات خود را به عقب برگردانید. نام دانشگاه خود را، تاریخ شروع و پایان تحصیل، جزئیات نمرات و میانگین نمرات خود را ذکر کنید.

– مثال: دانشگاه سانتا کلارا، انگلیسی و تاریخ 2009-2013 موضوعات عبارتند از: ادبیات قرون وسطایی، ادبیات ویکتوریا، نقد شعر و تاریخ بریتانیا. در امتحانات سال دوم من نمره 75٪ به دست آورده ام.

 • برای تجربه کاری خود بخشی را ایجاد کنید. این بخشی است که در آن شما باید تمام تجربه کاری مرتبط خود را ذکر کنید. نام شرکت، محل شرکت، سال هایی که در آنجا کار کرده اید و کارهایی که انجام داده اید را ذکر کنید. با جدیدترین کار خود شروع کنید و به عقب برگردید. اگر یک لیست طولانی از تجربه کاری دارید، فقط تجربیات مربوط به شغلی را که درخواست کرده اید ذکر کنید.
 • برای مهارت ها و دستاوردهای خود بخشی ایجاد کنید. در این بخش دستاوردهایی که در مشاغل قبلی خود به دست آورده اید و مهارت هایی که ازطریق تجربیات خود کسب کرده اید، لیست می کنید. این همچنین بخشی است که شما هر یک از کارهای منتشر شده خود، سخنرانی هایتان، کلاس هایی که تدریس کرده اید و غیره را فهرست می کنید.
 • برای علایق خود بخشی ایجاد کنید. شما باید علایق مربوطه خود را که در مثبت ترین حالتی که شما را ترسیم می کند، لیست کنید. چندین مورد از علایق خود را از لیستی که ایجاد کرده اید (در قسمت اول) انتخاب کنید.
 • برای اطلاعات دیگر بخشی ایجاد کنید. اگر اطلاعات دیگری وجود دارد که می خواهید با آنها به اشتراک بگذارید، آن را در این بخش قرار دهید. این نوع اطلاعات می تواند شامل ترک کار برای مراقبت از فرزندتان، پیوستن به سپاه صلح و غیره باشد.
 • یک بخش برای مراجع ایجاد کنید. اینها افرادی هستند که شما در گذشته با آنها کار کرده اید مانند اساتید، کارفرمایان قبلی و غیره که کارهای شما را دیده اند و می توانند به طرز موثری از شما حمایت کنند. شرکتی که متقاضی آن هستید ممکن است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کار قبلی شما با این منابع تماس بگیرد. شما باید از قبل با آن افراد صحبت کنید و سپس نام آنها را در لیست بگذارید – بهتر است دوبار بررسی کنید، آنها باید یادشان باشد که شما چه کسی هستید. نام و اطلاعات تماس کامل آنها (ازجمله شماره تلفن و ایمیل آنها) را بنویسید.

 مرحله نهایی کردن CV

 • املا و دستور زبان خود را بررسی کنید. املای ضعیف سریعترین روش برای رد کردن است. اگر CV شما شلخته یا دارای خطا باشد، کارفرمایان بالقوه تحت تأثیر قرار نمی گیرند. دوبار (و حتی سه بار!) بررسی کنید که نام شرکت را به درستی نوشته اید و همچنین هر شرکتی که در گذشته برای آنها کار کرده اید.
 • هر جمله ای که میتوانید دقیق تر بنویسید را اصلاح کنید. CVهایی که مختصر نوشته شده اند خیلی بهتر از CV های طولانی که دارای اطلاعات تکراری هستند. مطمئن شوید که خود را تکرار نکرده اید! از تکرار صفات خود بپرهیزید.
 • CV خود را بخوانید که انگار شما آن شرکت هستید و آنها متقاضی. نظر شما در مورد چیدمان و اطلاعات نوشته شده در آن چیست؟ آیا شما حرفه ای به نظر میرسید؟
 • CV خود را به شخص دیگری بدهید تا آن را بخواند. فکر می کنند چه چیزی می تواند اضافه یا حذف شود؟ اگر جای آن شرکت بودند شما را استخدام می کردند؟
 • صفحه درخواست نامه شرکت را بررسی کنید. نگاه کنید تا ببینید که آیا چیز دیگری وجود دارد که مایلید آن را همراه با CV خود ارسال کنید. شرکت ها ممکن است درخواست نامه یا نمونه کارهایی را از شما بخواهند (مانند مقالاتی که ممکن است شما نوشته اید).

یک نمونه CV آماده برای دانلود قرار دادیم. اگر در سایت های کاریابی عضو شوید در آنجا میتوانید به صورت رایگان یک CV درست کنید. بهترین سایت کاریابی را در پستی مجزا معرفی کردیم اگر تمایل داشتید میتوانید آن را نیز مطالعه کنید.

در نهایت پیشنهاد میکنیم که CV مختص خود را درست کنید و از نمونه های آماده استفاده نکنید فقط به جهت ایده گرفتن و دیدن فرمت مناسب CV های آماده را ببینید.

دانلود CV آماده برای طراح سایت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.