طراحی سایت، محتوا،سئو و دیجیتال مارکتینگ

چگونه بهترین استراتژی بازاریابی محتوا را ایجاد کنیم؟

3,231

به عقیده من بسیاری از بازاریاب ها نمی دانند منظور از “استراتژِی بازاریابی محتوا” چیست. آنها فکر میکنند “استراتژی” یعنی جمع کردن یک سری تاکتیک کنارهم، اما در واقع اینطور نیست.

اخیرا تحقیقات و گفتگوهایی در CM (موسسه بازاریابی محتوا)، در مورد بازاریابی محتوا شده است، که بیشتر بحث ها و گفتگوها در مورد بررسی راه حل های موجودی است که به بازاریاب های محتوا کمک می کنند که تلاش های خود را کارآمدتر و موفق تر کنند.

اولین موضوعی که درباره آن بحث و گفتگو شد، اهمیت استراتژی بازاریابی محتوا بود. همانطور که اخیرا آقای جو پولیتزی اظهار داشت، با داشتن برنامه ریزی و تدوین استراتژی برای بازاریابی محتوا و پیروی از آن، بازاریاب های حرفه ای به راحتی میتوانند خود را از بازاریاب های معمولی جدا کنند.

راهنمای 16 صفحه ای موسسه بازایابی محتوا که در زمینه تدوین استراتژِی منتشرکرده است، میتواند برای شروع کار به شما کمک کند. اما پس از تدوین اولیه، باید بدانید که چگونه این استراتژی را پیاده سازی کنید، و آن را به طور مداوم به روزرسانی کنید.

در حالی که میخواهید استراتژی خود را به صورت دقیق دنبال کنید تا بتوانید بازاریابی محتوای خود را بر روی اهدافتان متمرکز کنید، باید به یک نکته نیز توجه کنید! استراتژی شما باید به اندازه کافی قابلیت انعطاف پذیری داشته باشد یعنی با گذشت زمان، بتوانید بینش و اطلاعات جدیدی که به دست می آوردید به آن اضافه کنید.

محتوا

هیچ الگوی خاصی برای ساختن استراتژی وجود ندارد. اما در بخش زیر چند نکته در مورد قواعدی که باید رعایت کنید، قسمت هایی که همواره باید وجود داشته باشد و اینکه کدام قسمت ها احتمال روند رو به رشد دارند را به اشتراک میگذاریم:

Tools-for-seo اهداف خود را مشخص کنید

عنصر اصلی در استراتژی بازاریابی موفق، داشتن اهدافی واقع‌ بینانه است. یک هدف واقع‌ بینانه، توضیح مشخصی از آنچه که میخواهید به وسیله برنامه‌ بازاریابی خود به انجام برسانید است. اهداف اصلی خود را مشخص کنید تا بتوانید با استفاده از استراتژی بازاریابی به نتیجه مورد نظر خود برسید.

تولید محتوا فقط به دلیل داشتن محتوا هرگز ایده خوبی نیست. درعوض، شما باید فکر کنید تولید محتوا چه تاثیری بر کسب و کار شما میگذارد. ما باید بین محتوا و اهداف تجاری خود ارتباط برقرار کنیم. به عنوان مثال:

  •  آیا برند شما به اندازه کافی شناخته شده است؟
  •  آیا باید لیست ایمیل بسازید؟
  • آیا شناخت کافی از مخاطبان و نظرات آنها داریم؟
  • آیا شما نیاز به حفظ مشتری و یا افزایش خرید آنها دارید؟

از استراتژی بازاریابی محتوای خود استفاده کنید تا تصمیم بگیرید که هدف از هر قسمت از تولید محتوایی که انجام می دهید چیست. و آیا در ابعداد بزرگ تر میتوان از آن استفاده کرد؟ بدون استراتژی، تولید محتوای شما در مسیر اهدافتان قرار نمیگیرد.

اهداف شما باید آنچنان اساسی و مهم باشند تا هر روز در موردشان فکر کنید و به آنها پر و بال دهید. در واقع باید مانند ذره بینی برای شما باشند تا محتواهای خود را ارزیابی کنید.

به عنوان مثال، در CMI، برای هر محتوا 2 مورد را در نظر میگیرند:

 • آیا این امر، در پیشبرد عمل بازاریابی محتوا برای بازاریاب های تجاری شرکت کمک میکند؟
 • آیا به ما در تولید بیشتر لیست ایمیل، و یا به مخاطبان ما کمک میکند تا بیشتر با ما در ارتباط باشند؟

2 جنبه های دیگر استراتژی که شما باید به طور منظم مورد بازبینی (و احتمالاً تجدید نظر) قرار بدهید.

جنبه های دیگری از استراتژی بازاریابی محتوا وجود دارد که شما باید به صورت دوره ای آن را مورد بررسی قرار بدهید تا مطمئن شوید همچنان در راستای اهداف هستند.

محتوای استراتژی شما ممکن است متفاوت باشد، اما ما در اینجا چند مثال برای شما آورده ایم:

 • رسانه های اجتماعی

هر رسانه اجتماعی دارای استراتژی خاص خودش است، و بر اساس نوع محتوا باید تشخیص داد  کدام محتوا مناسب کدام رسانه اجتماعی است.پس هرچه بیشتر به یادگیری انواع محتوا برای انواع رسانه های مختلف بپردازید، استراتژی شما موثرتر خواهد بود.

چه زمانی این مورد را دوباره بررسی کنید:

 ممکن است نوع کلی محتوایی که در هر رسانه دارید آرایش خاصی داشته باشد، به عنوان مثال، فیس بوک برای محتوای مبتنی برعلاقه بهتر کار می کند، در حالی که کاربران لینکدین موضوعاتی را که مبتنی بر شغل است ترجیح می دهند، درنتیجه فضای زیادی برای انعطاف پذیری در این راه وجود دارد. علاوه بر این، اگر از رسانه های اجتماعی که برای آن هزینه میپردازید استفاده می کنید، بازنگری متعدد امری بسیار مهم است تا مطمئن شوید که همچنان مخاطبان مورد نظر خود را جذب می کنید و در صدر شبکه های اجتماعی قرار دارید.

 • مباحث

مباحث و مضامین کلیدی که شما پوشش می دهید باید بخشی از استراتژی بازاریابی محتوای شما باشد. آنها نه تنها به عنوان “محافظ” برای مقاله شما شناخته شده اند، بلکه برای سازماندهی مطالب شما نیز کاربرد دارند(کمک میکنند مخاطب راحت تر و سریع تر مقاله شما را پیدا کند). علاوه بر این، به طور دوره ای مطالبی که درباره یک موضوع خاص نوشته شده اند را مرور کنید، این به شما کمک میکند که متوجه شوید این مقاله ها همچنان برای مخاطب جذاب هستن یا نیاز به تغییر دارند.

چه زمانی این مورد را دوباره بررسی کنید:

اگر تازه  بازاریابی محتوا را شروع کرده اید، توصیه می کنم این ارزیابی موضوعی را به صورت سه ماهه انجام دهید.

 • فرایند و روند

بسیار مهم است که استراتژی خود را تدوین کنید، اینکه هر کسی بداند باید چه وظیفه ای را برعهده بگیرد. این میتواند به آسانی نقش ها را تشریح کند. همانطور که گری در موسسه بازاریابی محتوا ذکر کرد، هدف این است که اطمینان حاصل کنیم که همه می دانند چه کاری باید انجام دهند.

چه زمانی این مورد را دوباره بررسی کنید:

هر زمانی که اعضای تیم شما تغییر کنند، شما باید روند کاری خود را دوباره مرور کنید. با این حال، حتی اگر تیم شما تغییر نکرد، من پیشنهاد می کنم روند کار خود را حداقل دو بار در سال بررسی کنید تا راندمان کار خود را بدست آورید.

3 چگونه می توان از استراتژی بازاریابی محتوا بیشترین بهره را برد؟

به طور خلاصه، درست مانند اکثر چیزها، باید بین ساختار و انعطاف پذیری تعادل ایجاد کرد:

 • استراتژی خود را مرتبا مرور کنید. در صورت نیاز این موارد را جلوی چشم بگذارید.
 • مشخص کنید که کدام بخش از استراتژی شما می تواند در طول زمان بهتر شود، و در تقویم خود یادداشت کنید تا این موارد را در فواصل زمانی مشخص مرور کنید.

اکنون من دوست دارم نظر شما را هم بدانم:

 چگونه استراتژی بازاریابی محتوا خود را پس از تدوین مدیریت می کنید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.