طراحی سایت، محتوا،سئو و دیجیتال مارکتینگ

تفاوت بین HTML و HTML5 چیست؟

2,387

HTML چیست؟

HTML مخفف HyperText Markup Language است. Html زبان استاندارد طراحی صفحات وب است و کليه کدهای صفحه در نهايت به کدهای HTML تبديل شده و توسط مرورگر نمايش داده می شوند. HTML یک زبان نشانه گذاری است، به اين معنی که بخش های مختلف توسط اجزايی به نام تگ از هم جدا شده ، که هر کدام دارای کاربرد و خواص مربوط خود هستند . اين تگ ها به مرورگر اعلام می کنند که هر بخش از صفحه چه نوع عنصری است و بايد به چه صورت نمايش داده شود .

تفاوت html و html5

HTML5 چیست؟

HTML5 در سال 2014 منتشر شد. HTML در حال به روز کردن خود با ویژگی های بیشتر است تا اینترنت برای همه قابل دسترسی تر باشد. HTML5 با HTML متفاوت است، زیرا تمام ویژگی های آن در همه مرورگرها پشتیبانی می شوند. HTML5 از سال 2012 به بعد توسط W3C پیشنهاد شده است. این شامل مدل های پردازش، قوانین تجزیه و تحلیل دقیق، بررسی خطا و پشتیبانی از ذخیره سازی محلی است. HTML5 از API جاوا اسکریپت مانند Geolocation API را برای شناسایی مکان، پشتیبانی از نرم افزار تلفن همراه پشتیبانی می کند. HTML5 یک زبان واحد نشانه گذاری را تعریف می کند که می تواند به صورت نحوی با زبان HTML یا XHTML نوشته شود و از نسخه های قبلی HTML هم پشتیبانی می کند.

تفاوت html و html5

تفاوت اصلی بین HTML و HTML5

اکنون که در مورد HTML و HTML۵ اطلاعاتی بدست آوردیم، حالا وقت آن رسیده تا این دو را با هم مقایسه کنیم. در زیر مهمترین تفاوت HTML بین HTML5 را نام میبریم:

  • در HTML از فیلم های صوتی پشتیبانی نمی شوند در حالی که درHTML5 ، فیلم و صدا در آن میتوان استفاده کرد.
  • HTML تقریباً با همه مرورگرها سازگار است، در حالی که HTML5 توسط بسیاری از مرورگرهای مدرن مانند Firefox ،  Mozilla و Chrome و غیره پشتیبانی می شود.
  • درHTML ، جاوا اسکریپت و رابط مرورگر در همان ترید اجرا می شوند در حالی که در HTML5 می توان JavaScript  را در پس زمینه با کمک API  وب اجرا کرد و در تریدهای مختلف اجرا کرد.
  • در HTML ، گرافیک های وکتور با کمک سایر ابزارهایی مانند Silver light ، فلش و غیره پشتیبانی می شوند، در حالی که در وکتورهای HTML5 به طور پیش فرض از canvas و SVG پشتیبانی می شود.
  • در HTML از تگ <a> به عنوان anchor و همچنین برای مراجعه به لینک استفاده می شود در حالی که در HTML5 برچسب <a> فقط به عنوان پیوند لینک استفاده می شود.
  • در HTML از تگ <acronym> برای نمایش مخفف استفاده می شود در حالی که در HTML5 این برچسب با تگ <abbr> جایگزین می شود که برای همین منظور استفاده می شود.
  • در HTML5 ، برچسب <table> می تواند فقط یک صفت حاشیه (border) داشته باشد، و مقدار آن باید صفر یا یک باشد در حالی که در HTML می توانیم بسیاری از خصوصیات را داشته باشیم.
  • در HTML ، ارتباط بین کلاینت و سرور با استفاده از جریان و یکپارچه سازی طولانی اتفاق می افتد، زیرا پشتیبانی از سوکت ها وجود ندارد ، در حالی که HTML5 از سوکت وب پشتیبانی می کند که از طریق آن امکان ارتباط کامل دوبلکس بین کلاینت و سرور فراهم می شود.

نتیجه‌گیری:

و در نهایت، تفاوت HTML و HTML5 را با هم بررسی کردیم. امیدوارم بعد از خواندن این مقاله HTML و HTML5 درک بهتری از HTML و HTML5 داشته باشید. HTML5 برای توسعه دهندگان وب خیلی مفید خواهد بود زیرا بسیاری از قابلیت های جدید را اضافه کرده است که میتوان به مدیریت بهتر خطاها، نحو ساده تر، پیشتیبانی از موبایل ، فیلم و تصویر اشاره کرد. W3C همچنین اعلام كرد كه به روزرسانی آتی HTML5 روی ابزارهای حریم خصوصی متمرکز خواهد شد. به تدریج همه توسعه دهندگان وب به سمت HTML5 می روند زیرا امکانات بیشتری نسبت به نسخه قبلی HTML دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.