طراحی سایت، محتوا،سئو و دیجیتال مارکتینگ

توسعه‌دهنده جاوااسکریپت چه کسی است؟

1,994

جاوااسکریپت چیست؟

جاوااسکریپت زبان برنامه‌نویسی پویا و مبتنی بر شئ (Object-based) است که هم در سمت کاربر و هم سمت سرور، برای ایجاد تعامل با صفحات وب به کار می‌رود. جایی که HTML و CSS ساختار اولیه و ظاهر صفحات وب را تعیین می‌کنند، جاوا اسکریپت نحوه عملکرد صفحات وب را کنترل می‌کند.

جاوا اسکریپت، تجربه کاربر را از صفحه وب با تبدیل آن از یک صفحه استاتیک به یک صفحه تعاملی بهبود می‌بخشد. بطور خلاصه، جاوا اسکریپت به صفحات وب رفتار می‌بخشد.

توسعه دهنده جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت عمدتا برای برنامه‌های مبتنی بر وب و مرورگرهای وب مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

جاوا اسکریپت به کاربران اجازه می‌دهد تا با صفحات وب ارتباط برقرار کنند. تقریبا هیچ محدودیتی برای چیزهایی که می‌توانید با جاوا اسکریپت در یک صفحه وب انجام دهید وجود ندارد. 

در این مقاله خواهیم دید:

 • توسعه‌دهنده جاوااسکریپت کیست؟
 • توسعه‌دهنده جاوااسکریپت چه کاری انجام می‌دهد؟
 • محل کار یک توسعه‌دهنده جاوااسکریپت چگونه است؟
 • چگونه به یک توسعه‌دهنده جاوااسکریپت تبدیل شوید؟

توسعه‌دهنده JavaScript کیست؟

JavaScript نوعی زبان برنامه‌نویسی وب است که در تمام مرورگرها و ابزارهای وب پشتیبانی می‌شود، در واقع زبانی است که به توسعه دهندگان جاوا اسکریپت کنترل، توانایی ایجاد، تقویت و ویرایش وب سایت‌ها را می‌دهد. حدود 1/3 از مشاغل توسعه‌دهنده، نیاز به دانش جاوا اسکریپت دارد.

توسعه‌دهنده جاوااسکریپت معمولا در قسمت Front-End کار میکند، زبان برنامه‌نویسی فقط به استفاده از Front-End محدود نمی‌شود. توسعه‌دهندگان جاوااسکریپت معمولاً با توسعه‌دهندگان Back-End کاری ندارند، و اغلب با دیگر توسعه‌دهندگان فرانت اند همکاری می‌کنند به این دلیل که متخصص در نشانه‌گذاری و استایل ظاهری هستند.

توسعه دهنده جاوا اسکریپت

توسعه‌دهنده جاوااسکریپت چه کاری انجام می‌دهد؟

توسعه‌دهندگان جاوااسکریپت می‌توانند پلت فرم‌های بیشتری را نسبت به هر زبان سطح بالای دیگر مورد هدف قرار دهند، زیرا جاوااسکریپت محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی با غنی‌ترین ماژول‌های در دسترس OSS است. از آن‌ها برای ایجاد صفحات وب تعاملی، تجربه کاربری و طراحی واکنشگرا استفاده می‌شود. هر کاری که کاربر می‌تواند روی یک وب‌سایت انجام دهد مثلا کلیک کند، اطلاعات وارد کند یا ویرایش کند امکان‌پذیر است.

توسعه‌دهندگان جاوااسکریپت مسئولیت برنامه‌نویسی، توسعه و پیاده‌سازی یک وب‌سایت را دارند و ممکن است خود را با انواع وظایف برنامه‌نویسی که به ایجاد وب‌سایت‌ها می پردازند، هماهنگ کنند. آنها مسئول کل یک سایت یا فقط قسمت‌های خاص یا صفحات خاص از یک یا چند وب سایت باشند. توسعه وب شغلی بسیار چالش برانگیز است که به مهارت‌های مختلفی از جمله همکاری، ارتباطات و تکنیک نوشتن فنی نیاز دارد. برای حرفه‌ای شدن در این حرفه خصوصیات زیر نیاز است:

  • پیشبرد و ایجاد انگیزه
  •  یادگیری سریع و مشتاقانه
  • دارای مهارت ارتباط مؤثر و همکاری
  • تمایل داشتن به جزئیات کوچک و بزرگ
  • دارای دانش ریاضی، منطق و فهم
  • افزایش مهارت‌ها و به روز کردن آن‌ها

محل کار یک توسعه‌دهنده جاوااسکریپت چگونه است؟

جاوااسکریپت تا همین اواخر در قسمت Front-End مورد استفاده قرار می گرفت. با افزایش محبوبیت Express و NodeJS (ابزاری برای ساختن Back-end جاوااسکریپت)، تقاضا برای توسعه دهندگان جاوااسکریپت افزایش یافت. توسعه‌دهندگان جاوااسکریپت در انواع مختلفی از سازمان‌ها از جمله شرکت‌های بزرگ، شرکت‌های کوچک و یا به تنهایی کار می‌کنند. برخی برای یک سازمان به عنوان یک کارمند دائم تمام وقت کار می‌کنند، برخی دیگر ممکن است به عنوان مشاور مستقل یا به عنوان پیمانکار یک دفتر کاریابی فعالیت کنند. تقاضاهای زیادی برای توسعه‌دهندگان جاوااسکریپت به صورت دورکاری وجود دارد، که فرصت‌های شگفت‌انگیز را فراهم می‌کند.

چگونه به یک توسعه‌دهنده جاوااسکریپت تبدیل شوید؟

شما به آموزش‌های متفاوتی احتیاج دارید، برخی از کارفرمایان توسعه دهندگانی را استخدام می‌کنند که لیسانس کامپیوتر داشته باشند، در حالی که برخی دیگر به دنبال افرادی با تجربه کاری بالا و نمونه کارهای قوی هستند که به زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی هم مسلط باشند.

کارفرمایان معمولا خواهان  تسلط در JavaScript ،HTML ،DHTML ،CSS ،XML و Flash هستند. کسانی که در بخش فرانت‌اند (front-end) و تست وبسایت (site testing) می‌توانند محکم کنار کارفرمایشان بایستند. ویژگی‌های مهم توسعه‌دهندگان مهارت‌های تحلیلی، سازمانی و فنی حل مسئله، خلاقیت و توانایی انجام کار به عنوان بخشی از یک تیم است.

جاوااسکریپت را می‌توان از منابع مختلفی مانند آموزش‌های مبتنی وب‌سایت‌ها، فیلم‌ها، فایل‌های پی‌دی‌اف و کتاب‌ها یاد گرفت. تقسیم جاوااسکریپت به بخش‌ها مختلف می‌تواند روند یادگیری را آسان‌تر کند (برای مثال JavaScript Core ، HTML DOM و JavaScript Advanced).

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.