طراحی سایت، محتوا،سئو و دیجیتال مارکتینگ

چگونه برای استراتژی سئو برنامه ریزی کنیم؟

2,036

اگر دلیل نیاز به یادگیری و استفاده از SEO در وب سایت خود را می دانید، ممکن است نگرانی هایی راجع به چگونگی انجام این کار داشته باشید. هر چند که بهینه سازی وب سایت کاری نیست که بدون برنامه ریزی انجام شود. بیایید نگاهی دقیق تر به آنچه یک استراتژی سئو SEO  قوی باید داشته باشد، بیاندازیم تا بتوانید با حداقل میزان مهارت و اطلاعات، به بیشترین بازدهی برسید.

استراتژی سئو چیست؟

بحث های زیادی در مورد استراتژی سئو وجود دارد؛ تعریف سئو، ویژگی ها و بایدها و نبایدهایش برای سردرگمی و سرگیجه گرفتن کافی است. اما قبل از وارد شدن به مقالات بی شماری که در مورد نکات دقیق استراتژی سئو صحبت می کنند، اجازه دهید یک قدم عقب تر برویم و یک یادآوری در مورد تعریف “استراتژی ” داشته باشیم.

با توجه به ویکی پدیا، ” استراتژی” یک برنامه سطح بالا برای دستیابی به یک یا چند هدف در شرایط قرار گرفتن بر سر دو راهی است. طبق این تعریف، استراتژی سئو برنامه ای برای دستیابی به اهدافی مانند افزایش رتبه یا بازدید کنندگان در شرایطی است که نمی دانیم موتورهای جستجو به دنبال چه چیزی هستند؛ و چیزی که کاربران واقعاً از آن استفاده خواهند کرد.

 SEO از نظر ماهیت ترکیبی از علم و هنر است.

سئو

بعد از اینکه از پس ساخت استراتژی سئو بر آمدید، باید برای انجام کارهای لازم برنامه ریزی کنید، اطلاعاتی را که موتورهای جستجو دوست دارند پیدا کنید و سایتی جذاب و موثر بسازید. پس از آن، موتورهای جستجو، کاربران را به سایت شما هدایت می کنند. موتورهای جستجو با بررسی رفتار کاربران میزان مفید بودن سایت شما را مشخص می کنند. این چرخه ای است که موتورهای جستجو با بهتر و بهتر شدن در درک خواسته ی کاربران دائماً در حال اصلاح خودشان هستند.

نحوه ایجاد استراتژی سئو

ایجاد استراتژی سئو می تواند کمی ترسناک باشد اما اصلا نگران نباشید. منابع بی شماری برای کمک به شما وجود دارد. که در ادامه به معرفی برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

Tools-for-seo ابتدا سایت خود را ارزیابی کنید

 تجربه کاربر در هنگام بهینه سازی یک سایت اولویت دارد، بنابراین مطمئن شوید که سایت ارزش بهینه سازی را داشته باشد. تجربه ضعیف کاربران باعث می شود سایت شما را برای بدست آوردن اطلاعات مفیدتر ترک کنند و این به رتبه بندی سایت شما آسیب می رساند.

مواردی که باید در نظر بگیرید عبارتند از:

  • آیا سایت شما به خوبی سازماندهی شده است و به راحتی در مرورگرهای موبایل و دسکتاپ نمایش داده می شود؟
  • آیا مشاهده مطالب موجود در سایت برای بازدید کنندگان آسان، منسجم، بدون خطا و آموزنده است؟
  • آیا ظاهر وب سایت جذاب و دلنشین است؟ و برند تجاری شما را به وضوح منتقل می کند؟
  • آیا سایت، ترکیبی متعادل از محتوای نوشتاری، تصاویر و ویدئو دارد؟
  • آیا سایت عاری از لینک های شکسته، اطلاعات منسوخ شده، تصاویری که دیگر بارگذاری نمی شود یا خطاهای دیگر است؟

اگر می توانید به همه این سؤالات با یک ” بله” صادقانه پاسخ دهید، بنابراین برای شروع برنامه ریزی استراتژی سئو خود آماده هستید. درغیر این صورت، برای حل این مسائل مدتی وقت بگذارید و بعد برای شروع استراتژی سئو اقدام کنید.

2 مجموعه S.M.A.R.T.

پیشبرد برنامه ها بدون هدف، انجام مستمر برنامه ها بدون هدف برنامه ریزی و فکر دشوار است. و راه موفقیت را سخت می کند. به همین دلیل استفاده از S.M.A.R.T اهداف در پروژه ها را پیشنهاد می کنیم.

اهداف S.M.A.R.T به این معنی است:

   • Specific (خاص) 
   • Measurable (قابل اندازه گیری)
   • Achievable (قابل دستیابی)
   • Realistic (واقع بین)
   • Time-Bound (زمان محدود)

نکته جالب در مورد اهداف S.M.A.R.T. این است که آنها می توانند به اندازه دلخواه بزرگ یا کوچک باشند. در واقع، برنامه شما برای دستیابی به اهداف بزرگ می تواند خودش متشکل از اهداف S.M.A.R.T  کوچکتری باشد.

چندین فاکتور وجود دارد که بهتر است برای اهداف خود در نظر بگیرید. شما ممکن است تصمیم بگیرید که اهداف مشخصی را برای هر یک از این عوامل تعیین کنید، یا بخواهید مهمترین آنها را در راس اهداف خود قرار دهید. برخی از این عوامل عبارتند از:

  • Organic traffic (افرادی که سایت شما را از طریق جستجو می یابند)
  • Conversions (ثبت نام برای خبرنامه ها، خریدها، مشترکین، مخاطبین)
  • Impressions (تعداد دفعاتی که سایت شما در جستجوها نشان داده می شود)
  • Bounce rate (چند بازدید کننده به سایت شما آمده و بدون دیدن صفحات بعدی سایت را ترک می کنند)
  • Backlinks (چند منبع به محتوای شما لینک دارند)
  • Click-through rate (چند نفر سایت شما را از طریق شبکه های اجتماعی پیدا کرده و روی آن کلیک می کنند)

 جمع آوری داده ها و پیگیری پیشرفت با استفاده از برنامه های تحلیلی بسیار کمک کننده و آسان است. و بدان معناست که، می توانید ترافیک سایت خود را مشاهده کنید و گزارش ها را برای پیشرفت خود نگه دارید.

3 در مورد رقابت خود تحقیق کنید

تحقیق در مورد  سئو یک فرایند رقابتی است. فقط 10 لینک در صفحه اول نتایج وجود دارد و رقابت برای اینکه در صفحه اول جستجو قرار بگیرید بسیار سخت است. خوشبختانه، شما برای رتبه بندی تنها با یک کلمه کلیدی رقابت نمی کنید و موفقیت در رقابت شما می تواند راهنمای خوبی برای موفقیت شخصی شما باشد.

تحقیق در مورد کلمات کلیدی و پیدا کردن حوزه ی رقابت یک سیکل به هم مرتبط است. شما باید از کلمات کلیدی استفاده کنید تا بتوانید رقابت خود را پیدا کنید و باید به رقابت خود نگاه کنید تا ببینید چه کلمات کلیدی از آنها استفاده می کنند.

خوشبختانه، تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که کلمات کلیدی را جستجو کنید و می توانید از ابزارهایی مانند SEMrush استفاده کنید.

همچنین می توانید صفحه ای از کلمات کلیدی خود را به عنوان مرجع نگه دارید. خوشبختانه، SEMrush بارگیری اطلاعات رقبا را برای استفاده شما آسان می کند. Distilled در مورد چگونگی تجزیه و تحلیل و پاکسازی داده های رقبا صحبت می کند، بنابراین کار با آن ساده تر خواهد بود.

سئو دائما سایت خود را بررسی کنید

 بررسی سایت باید بسیار دقیق و با صبر و حوصله انجام شود تا مطمئن شوید سایت شما از نظر ظاهری کاملاً مناسب است. لیستی از مواردی که باید برطرف شود را تهیه کنید و با دقت بالا مشغول بررسی و برطرف کردن ایرادات سایت شوید.

برخی از مواردی که باید پوشش دهید شامل موارد زیر است:

  • سازگاری URL ها، عناوین صفحه، توضیحات

به دنبال استفاده از کلمات کلیدی، یک قالب URL ثابت و اشتباهاتی باشید که می تواند به رتبه بندی شما آسیب برساند.

  • سرعت بارگذاری سایت

3 ثانیه زمان دارید تا سایتتان در مقابل بازدید کنندگان قرار بگیرد. زمان بارگذاری طولانی باعث پایین آمدن سرعت می شود و این بدان معنی است که رتبه شما  آسیب می  بیند. برای بررسی زمان بارگذاری سایت از یک ابزار سرعت سایت مانند Gtmetrix استفاده کنید و ببینید چه اصلاحاتی توصیه می شود. ساده ترین راه برای شروع، فشرده سازی تمام تصاویر سایت شما و بارگیری مجدد نسخه های کوچکتر است.

  • کیفیت محتوا

 به محتوای وب  توجه جدی داشته باشید. خطاها و مطالب وب سایت را بررسی کنید. آیا محتوای شما برای کاربران مفید است؟ اگر اینطور نیست، زمان آن رسیده که برخی تغییرات را انجام دهید.

  • ساختار سایت و سهولت استفاده از آن

آیا وارد شدن و استفاده از سایت شما آسان است؟ یا اطلاعات مهم در جایگاه مناسبی قرار دارند؟ ساختار سایت خود را، از نظر بک لینک ها و لینکهای خراب، مرور کنید و مدتی زمان بگذارید تا خطاهای کوچک را برطرف کنید.

  • تصاویر و متن جایگزین

استفاده از تصاویر یک روش عالی برای جلب توجه کاربران است اما تصاویر فشرده نشده می توانند سرعت بارگذاری سایت را کند کنند. علاوه بر این، تصاویر بدون متن جایگزین (alt-text) برای ربات های موتور جستجو و بازدید کننده ها در دسترس نیست. وقتی تصویر حاوی متن جایگزین است به این معناست که موتورهای جستجو می توانند محتوای تصویر شما را فهرست بندی کنند و سایت شما به طور کامل در دسترس تمام افراد قرار می گیرد.

البته شما می توانید با پرداخت هزینه ای، یک سرویس جستجوگر را برای انجام بررسی سایت بیابید. با این حال، اگر تازه شروع به کار کرده اید بهتر است در پرداخت این هزینه ها صرفه جویی کنید.

5 رفع خطاها و اشکالات

 لیست خطاهای سایت را پیدا کردید؟ عالیست! این خطاها ممکن است ساده و پیش پا افتاده به نظر برسند مانند: تصحیح یا اجرای یک بک لینک، رفع خطای URL یا پاک کردن برخی از علائم، اما مهم نیست که چقدر این اصلاحات ساده هستند، بعد از رفع ایرادات عملکرد سایت شما به مراتب بهتر می شود. و البته مهمترین مساله این است که  مرتباً بررسی و رفع مشکل را انجام دهید.

6 ارزش محتوای خود را بالا ببرید

هر چقدر از اهمیت محتوا بگوییم کم است! محتوا یکی از مهمترین عوامل در رتبه بندی سایت است، پس در مورد آن کوتاهی نکنید. بروز رسانی منظم و بارگذاری محتوای ارزشمند یک روش عالی برای کمک به سایت در مورد موتورهای جستجو است. برای محتوای خود برنامه ریزی کنید، آن را بنویسید و بارگذاری کنید. اما اگر وقتی برای تولید محتوا ندارید فراموش نکنید همیشه می توانید محتوای مربوط به سایت خود را سفارش دهید! ما برای کمک به شما آماده هستیم.

content-seo

7 بک لینک ایجاد کنید

 بک لینک همان لینکی است که یک سایت، از یک سایت دیگر دریافت می‌کند. البته گاهی اوقات به کلید واژه ها می پردازند و به افزایش رتبه سایت شما بسیار کمک می کنند. اما شما نمی توانید فقط محتوا بنویسید و دورهم بنشینید به امید اینکه کسی به مطلب شما لینک بزند.

ساخت بک لینک ها مقداری زمانبر است، اما سخت نیست.

در حقیقت، روش های مختلفی برای ساخت بک لینک وجود دارد.

از جمله:

  • پست کردن مطالب دیگران
  •  برگزیده ها (مردم به بخش های برگزیده علافه مند هستند و می خواهند بخش های برگزیده شما را به اشتراک بگذارند.)
  • تحقیق در مورد لینک های خراب و تلاش برای جایگزین کردن مطالب خود 

منابعی برای شروع SEO

اکنون که شما ایده ای راجع به بهینه سازی سایت خود دارید، زمان آن رسیده که کار خود را شروع کنید. سئو کاری است که هر کسی می تواند یاد بگیرد و با موفقیت انجام دهد اما برای شروع زمان و تلاش زیادی نیاز دارد.

در اینجا لیستی از معدود ابزارهای SEO  آورده شده است:

Gtmetrix: این سایت با بررسی دقیق جزئیات و زمان بارگذاری تمامی آیتم ها گزارش کاملی ارائه می دهد و به شما در بهبود سرعت لود کمک می کند.

Google Page Speed Insights: این ابزار می تواند به شما در درک سرعت بارگذاری سایت و کارهایی که می توانید برای بهبود زمان بارگذاری خود انجام دهید، کمک کند. همچنین به شما بینش خوبی در مورد قابلیت استفاده از موبایل می دهد!

Moz Link Explorer: مروری بر پیوندهای سایت و مطالب مرتبط با آن و همچنین داده های مربوط به بک لینک سایت شما انجام می دهد.

Google Keyword Planner: یک ابزار مفید که می تواند به شما در ارائه ایده های کلمات کلیدی کمک کند، به لیست جستجوی کلمات کلیدی و حتی اصطلاحات پیشنهادی مراجعه کنید.

SEO Web Page Analyzer: برای مرحله بررسی برنامه سئو شما مفید است، این ابزار موضوعات SEO را اسکن می کند و گزارشی از آنچه باید اصلاح کنید ایجاد می کند.

SERP Simulator: می توانید بینید متادیتای شما در صفحه نتایج موتور جستجو چیست.

LinkMiner: لینک های شکسته به رنگ قرمز مشخص شده است، بنابراین می توانید آنها را در سایت خود بیابید یا به بک لینک های دیگر دسترسی پیدا کنید!

SEMrush: تحقیقات دقیق درباره کلمات کلیدی در هر سایت، از جمله سایت رقبای شما.

اکنون می دانید چگونه باید برای بهینه سازی سایت خود برنامه ریزی کنید و برای بررسی آیتم ها از چه ابزاری کمک بگیرید پس تا دیر نشده دست به کار شوید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.