طراحی سایت، محتوا،سئو و دیجیتال مارکتینگ

چگونه برنامه نویسی یاد بگیریم؟

1,843

در حال حاضر بین شما که مدرک دانشگاهی علوم کامپیوتر دارید، یا بازنشسته ای که به دنبال یادگیری دانش جدیدی است و یا یک خودآموز جوان مشتاق تفاوتی نیست. همه شما برای یادگیری برنامه نویسی و تسلط بر آن مهارت سخت تلاش میکنید و این تلاش همیشگی خواهد بود. و این را فراموش نکنید که هیچ وقت برای یادگیری برنامه نویسی دیر نیست!

در اینجا 6 نکته در مورد چگونگی یادگیری برنامه نویسی ارائه شده است.

دورکاری به واسطه انجام دادن، یاد بگیرید. در هنگام یادگیری برنامه نویسی کد را تغییر دهید!

یادگیری برنامه نویسی

در هر مبحث جدیدی هر چه سریع تر خودتان دست به کد شوید و با کد بازی کنید، در این صورت مفاهیم جدید را به سرعت یاد می گیرید. حتی اگر یک فصل کامل درباره مبحثی ساده مانند حلقه ها بخوانید بدون آن که کدی بنویسید، هنگام اجرا و کد نویسی آن مبحث برای اولین بار با مشکلاتی مواجه خواهید شد.

دورکاری با اصول اولیه شروع کنید و بر پایه ها مسلط شوید!

یادگیری برنامه نویسی

هر چقدر هم که ساده به نظر میرسد، در برنامه نویسی درک اصول اولیه اولویت دارد. هر زبان برنامه نویسی دارای اصطلاحات و قوانین اساسی است. واژه ها و مفاهیم زیادی وجود داره که یادگیری آنها جزء اصول اولیه یادگیری یک زبان برنامه نویسی هست و البته یادگیری این موضوعات چیز پیچیده‌ای نیست. هر چقدر تسلطتان بر آنها بیشتر باشد، مفاهیم پیشرفته‌تر را راحت‌تر یاد می گیرید.

دورکاری مهارت خود را در نوشتن کدها دستی بالا ببرید!

یادگیری برنامه نویسی

شاید با خود فکر کنید که استفاده از کدهای آماده ایده  بی‌نظیری است اما واقعیت اندکی متفاوت است. ما در اینجا با 3 دلیل به شما میگوییم که استفاده از کد دستی بهتر از کدهای آماده است:

  • شناخت بهتر کدهای خود

اگر شما یک کد نویس ماهر باشید نوشتن خط به خط کد برای شما زمان کمتری از استفاده از کدهای اماده دیگران را می گیرد. هنگامی که از کدهای شخص ثالث استفاده میکنید باید زمان زیادی را صرف کنید تا بفهمید چطور آنها را تکمیل کنید و آنها را برای انجام کاری که مد نظر دارید، برنامه‌ریزی کنید.

  • امنیت بیشتر کدهای شخصی

این مورد کاملا واضح است.  چرا که کدی را که شما می‌نویسید فقط برای شما است و امنیت بالایی دارد و درصد هک شدن آنها بسیار پایین است.

  • کد نوشتن شما را قوی‌تر می کند

کد نوشتن شما را قوی می کند، اما تکیه بر WYSIWYG ها شما را وابسته به این محیط ها می کند و اجازه پیشرفت به شما نمی دهد.

دورکاری از دیگران کمک بگیرید!

یادگیری برنامه نویسی

واقعیت این است که افراد با کمک مربیان و بازخورد همسالان خود سریع‌تر یاد می‌گیرند. مشکلی که به نظرتان غیرقابل حل است ممکن است با کمک شخص دیگری به راحتی قابل حل  باشد. چه به صورت حضوری و چه به صورت آنلاین از سوال پرسیدن و درخواست کمک نترسید، چرا که خیلی از برنامه نویسان مشکلاتی مشابه شما داشته اند. فراموش نکنید خیلی وقت ها جواب جلوی چشم شماست و درگیر شدن با مسئله شما را به برنامه نویس بهتری تبدیل می کند.

دورکاری فقط به خواندن کد راضی نشوید. با آن بازی کنید!

یادگیری برنامه نویسی

خواندن کد به تنهایی برای درک این که چگونه کار می کند کافی نیست. برای درک کامل آن باید کد را اجرا کنید و با آن بازی کنید. خیلی وقت ها ظاهرا کد را درک کرده‌اید ولی زمانی که خودتان میخواهید کد را از ابتدا بنویسید برایتان بسیار سخت است. خواندن به معنی فهمیدن نیست ولی تلاش برای نوشتن کد و یا حداقل اجرای آن به یادگیری برنامه نویسی شما کمک شایانی می‌کند.

دورکاری هنگام عیب یابی استراحت کنید!

یادگیری برنامه نویسی

در زمان عیب یابی (debugging) ممکن است ساعت‌ها برای حل مشکل وقت بگذارید و در نهایت راه حلی برای آن پیدا نکنید، برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است چند ساعت از کد دوری کنید و سپس با دید تازه‌تری برگردید. این کار علاوه بر این که به حل مشکل کمک می کند، شما را از سر درد هم نجات می‌دهد. پس اگر نمی توانید کمک بگیرید استراحت کنید تا ذهنتان آمادگی بیشتری پیدا کند.

نتیجه گیری:

نسبت به یادگیری و فهمیدن صبور باشید، و هرگز ناامید نشوید.

نسبت به یادگیری برنامه نویسی بی تاب و عجول نباشید، و انتظار نداشته باشید در سریع‌ترین زمان ممکن مفاهیم و مباحث یک زبان برنامه نویسی را بدون زحمت یاد بگیرید. مهمترین مسئله برای یادگیری برنامه نویسی مداومت و استمرار است. انتظار شکست داشته باشید و صبور باشید. حرفه‌ای شدن در هر مهارتی نیازمند تلاش و زمان است.

نکات فوق را در برنامه نویسی دنبال کنید، با صبر و حوصله تمرین کنید. مطمئن باشید به زودی به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل خواهید شد.

موفق باشید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.