طراحی سایت، محتوا،سئو و دیجیتال مارکتینگ

چگونه پادکست بسازیم؟

2,019

پادکست در واقع شکلی از محتوای صوتی دیجیتال است که به صورت سریالی یا اپیزود های مجزا موجود است و می توانید آن را دانلود کرده و هر زمان که خواستید به آن گوش دهید. در صورتی که به دنبال تبدیل شدن به یک ستاره YouTube نیستید و شرایط خوبی برای فیلمبرداری ندارید، پادکست راهی عالی برای تعامل با مخاطبان است.

ایده شروع یک پادکست، ممکن است جدید به نظر برسد اما اینطور نیست. درسال 2004 بود که اینترنت انتشار اولین پادکست را به خودش دید. پادکست ها کارآمدتر از متن ها هستند و هضم آنها برای مخاطبان راحت تر است، زیرا می توان در هر جا و هر شرایطی به آنها گوش داد.

قبل از فشار دادن دکمه ضبط و انتشار پادکست در iTunes یا وب سایت خود، مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. لطفا راهنمای گام به گام ما درباره نحوه شروع پادکست را دنبال کنید:

Tools-for-seo اهداف خود را تعیین کنید

قبل از اینکه به استودیوی ضبط خود بپردازید، باید 100٪ از آنچه که می خواهید انجام دهید آگاهی داشته باشید. فکر می کنید اولین کاری که باید انجام دهید چیست؟ با انتخاب هدف پادکست شروع کنید و ادامه دهید.

با پرسیدن سوال های ساده ای مثل ” آیا می خواهم افراد را سرگرم کنم” یا “می خواهم به اطلاع رسانی بپردازم” هدف خود را مشخص کنید. اگر به این موضوع علاقه مند هستید به دل ماجرا بروید و این کار را تا رسیدن به هدف نهایی خود انجام دهید.

حالا زمان تصمیم گیری های مهم، ازجمله مباحث اولیه ای است که در پادکست خود می خواهید پوشش دهید تا مخاطبان شما تا حدودی با ساختار، برنامه، فرکانس و غیره آشنا شوند و بدانند چه انتظاری باید از شما داشته باشند.

اگر برای پادکست خود شریک یا گروه مشترکی دارید، هرچه زودتر نقش های خود را در مورد آنچه از هریک از شما انتظار می رود تعریف کنید. به عنوان مثال، یکی از شما مسئولیت ویرایش صوتی پادکست و ارسال آن را بر عهده بگیرد، و دیگری مسئولیت کلیه کارهای گرافیکی مورد نیاز را عهده دار شود. و هر دو شما به مدیریت حسابهای رسانه های اجتماعی خود بپردازید. هرچه زودتر این اهداف را تعیین کنید، بهتر است.

حقایق را بپذیرید

ایجاد پادکست شخصی بسیار جالب خواهد بود، به خصوص اگر به موضوعی که پوشش می دهید علاقه داشته باشید. البته، شما باید با حقایقی روبرو شوید که غیرقابل اجتناب است اما به هیچ وجه این نباید شما را دلسرد کند. به عنوان مثال:

  • متأسفیم ، اما پادکست های صوتی بسیاری مانند شما وجود دارد و احتمالاً در بخش های خاصی دقیقاً یک موضوع را پوشش می دهید. با این وجود، جهان پادکست روی نظر شخصی شما نمی چرخد، پس حتما بهترین خودتان را ارائه دهید!
  • این کار را برای سرگرمی انجام دهید، نه برای شهرت یا پول. اگر به طور مداوم به دنبال دریافت یک دستاورد بزرگ از این کارباشید، ناامید خواهید شد. تا زمانی که به ایجاد پادکست خود ادامه دهید، شما از قبل برنده هستید!
  • ایجاد پادکست به خودی خود تبدیل به شغل یا کار دائمی می شود اما ممکن است شما گاهی دوست ندشته باشید این کار را انجام دهید ولی باید ادامه بدهید. دقیقا مثل رفتن به سالن ورزشی: شما مجبور نیستید، اما می دانید که باید این کار را انجام دهید.

مجهز شوید

دقیقاً مانند بیشتر سرمایه گذاری ها، شما فقط به اندازه شروع تجهیزات و امکانات دارید و این ایده آل نیست. درست است که تمام آنچه شما از نظر فنی نیاز دارید متنی برای صحبت و دستگاهی برای ضبط است، اما اگر می خواهید پادکست خود را جدی بگیرید، نیاز به سرمایه گذاری در برخی از تجهیزات اصلی دارید. مانند میکروفون، مکانی مناسب برای ضبط، میکس و ویرایش صدا.

  • میکروفون: نوع میکروفونی که خریداری می کنید تا حد زیادی به نحوه ضبط صدای شما بستگی دارد اما میکروفون های USB هم از نظر در دسترس بودن و هم قیمت بسیار فراوان هستند. توجه: هنگام خرید میکروفون کمی بیشتر از بودجه خود هزینه کنید. افزایش 2 میلیون تومان یا حتی 1 میلیون تومان می تواند یک میکروفون زیبا و مناسب را برای شما به ارمغان آورد.
  • ضبط: هنگامی که میکروفون مورد نیاز خود را تهیه کردید، باید بدانید که چگونه می خواهید صدای خود را ضبط کنید. روش های مختلفی برای دستیابی به این هدف وجود دارد، اما یکی از ساده ترین روش ها ضبط مستقیم با رایانه با استفاده از نرم افزار ضبط صوت است. برنامه های رایگان زیادی در دسترس است و بیشتر رایانه ها نیز دارای برنامه های ضبط صدا (فوق العاده ابتدایی) هستند.
  • نرم افزار ویرایش صدا: بعد از اینکه اپیزودهای خود را ضبط کردید، برای داشتن صدایی دلنشین و واضح یا در صورتی که بیش از یک نفر با هم صحبت کرده اید، باید نرم افزاری برای ویرایش، گذاشتن مکث ها، سکوت، اضافه کردن جلوه های صوتی و موسیقی پس زمینه و یا اضافه کردن چندین آهنگ با هم پیدا کنید.

 تعداد زیادی نرم افزار وجود دارد که می توانید از بین آن ها یکی را انتخاب کنید، اما اگر به دنبال یک نرم افزار ویرایش قوی و رایگان هستید تا بتوانید به هدف خود برسید، Audacity را امتحان کنید. وقتی نوبت به اضافه کردن موسیقی و جلوه های صوتی می رسد، فکر نکنید که می توانید هر آنچه را که می خواهید قرار دهید. خب، در واقع، می توانید، اما اگر با ادعای نقض حق نسخه برداری مواجه شدید تعجب نکنید.

باید مطمئن شوید که یا مجوز مناسبی برای استفاده از صدا دارید و یا از آهنگ هایی که حق امتیاز رایگان دارد استفاده می کنید. یكی از بهترین منابع برای یافتن موسیقی رایگان YouTube است. کتابخانه Sound دارای تعداد زیادی موسیقی است که می توانید به ویدیوهای خود بیفزایید. علاوه براین، هنرمندانی وجود دارند که تا زمانی که اعتبار کار خود را به آنها اختصاص دهید اجازه استفاده از موسیقی خود را به شما می دهند.

  • محل انتشار پادکست را پیدا کنید: بعد از اینکه پادکست خود را ضبط و ویرایش کردید، باید آن را در جایی بارگذاری کنید و بعد از انتشار تعداد انگشت شماری از قسمت ها، احتمالاً باید هزینه آن را بپردازید. گزینه های زیادی برای انتخاب وجود ندارد، اما از قبل تحقیقات خود در مورد انتشار آنها انجام دهید.

ساخت پادکست

با برنامه پیش بروید و برای تنبلی خود برنامه ریزی کنید:

این آسان به نظر می رسد، اما می تواند خیلی سخت باشد. حتی اگر شما برای سرگرمی پادکست درست کنید، بازهم مواردی پیش می آید که نمی خواهید آن را انجام دهید. مثل دعوت آخرین لحظه یک دوست به مهمانی یا تطابق تاریخ کنسرت خواننده محبوبتان با تاریخی که می خواستید قسمت بعدی خود را ضبط کنید. نگران نباشید راه های زیادی برای برطرف کردن این مشکلات وجود دارد، اما شما باید برنامه ریزی کنید:

  • فرض کنید  پادکست خود را هر سه شنبه صبح منتشر می کنید، سعی کنید ضبط را برای دوشنبه شب نگذارید مگر اینکه استرس شدید روی شما اثرگذار نباشد. بین ضبط و ویرایش به خودتان استراحت بدهید این کار دیدگاه متفاوتی را در مورد چگونگی انجام آن چیزی که می خواهید به شما می دهد.

گاهی اوقات باید با ذهن آزاد و “گوش تازه” برگردید. هنگام ضبط، باید سعی کنید قسمت های خود را در همان بازه زمانی نگه دارید. مدت زمان مناسب معمولاً 40 دقیقه تا یک ساعت است. ساختار و زمانبندی تمام قسمت ها باید ثابت باشد مهم نیست که تا چه زمانی می خواهید به انتشارادامه دهید، نباید یک هفته اپیزودی یک ساعته داشته باشید وهفته بعد یک قسمت 20 دقیقه منتشر کنید.

  • همیشه درابتدای اپیزود خلاصه ای از مطالب مورد نظر و در پایان هم خلاصه ای در مورد اپیزود هفته ی بعدی ارائه دهید.

پادکست خود را در شبکه های اجتماعی منتشر کنید

شاید متوجه آن نشده باشید، اما ممکن است بیشتر از ضبط پادکست، در شبکه های اجتماعی زمان صرف کنید. اگر پادکست هفتگی دارید، یعنی فقط یک روز در هفته شنوندگان توجه شان را به شما معطوف می کنند. پس با به اشتراک گذاشتن محتوای اصلی خود و محتوای مرتبط دیگران در کانال های اجتماعیتان، می توانید در تمام روزهای دیگر که قسمت جدیدی برای به روز رسانی ندارید درمرکز توجه بمانید. بدیهی است، رسانه های اجتماعی یک بستر عالی برای معرفی برند شما و یافتن مخاطبان و تعامل با طرفداران است. از این قسمت راحت نگذرید.

پادکست خود را در همه جا منتشر کنید

هنگامی که برای اولین بار تنظیم پادکست خود را بصورت آنلاین شروع می کنید، URL  دریافت خواهید کرد. برای ارسال پادکست خود به دایرکتوری های مختلف مانند iTunes ،Google Play یا SoundCloud، در بیشتر قسمت ها، فقط کافی است یک فرم با نام پادکست، وب سایت و آدرس اینترنتی پر کنید.

برخی از ارسال ها کمی کار اضافی دارند، بنابراین اگر گیر کردید، به سادگی “چگونه پادکست را به X ارسال کنید” را گوگل کنید حتما پاسخ خود را پیدا خواهید کرد. حتی اگر تاکنون از فهرست پادکست ها چیزی نشنیده اید یا فکر می کنید که ارزش وقت شما را ندارند، تجدید نظر کنید.پادکست شما مانند معرفی نامه شماست پس باید به صورت گسترده منتشر شود.

پادکست خود را در یک وب سایت خیره کننده به نمایش بگذارید

هیچ چیز به اندازه پادکست شما و افرادی که پشت صحنه آن هستند نمی تواند وب سایت شما را به طور اختصاصی نشان دهد. شما نه تنها میتوانید کاری کنید که کاربرانتان در هر جایی به پادکست شما گوش دهند بلکه حتی می توانید کاربران خود را نیز افزایش دهید. وب سایت شما متعلق به شماست و شما را مانند iTunes یا Google Play در سبک طراحی محدود نمی کند.

وب سایت شما دقیقا جایی است که می توانید اطلاعاتی در مورد تیم، برای طرفداران به اشتراک بگذارید. همچنین یک راه ارتباطی عالی برای فرصت های تجاری و نمایش آرم و سایر عناصر مارک تجاری شما است. به وب سایت خود به عنوان راهی برای گسترش برند خود فکر کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.