طراحی سایت، محتوا،سئو و دیجیتال مارکتینگ

تفاوت طراحی UI و UX در طراحی سایت چیست؟

2,022

تفاوت طراحی UI و UX در طراحی سایت را در این مقاله شرح می دهیم. برای این کار ابتدا جداگانه طراحی UI و UX را تعریف می کنیم.

تعریف(UX (user experience

UX مخفف (user experience) می باشد که از لحاظ معنای لغتی به معنی طراحی مبتنی بر تجربه کاربر می باشد. اکثر طراحان وب سایت بیشتر زمان خود را روی طراحی UX سایت میگذارند و برای این کار بهترین راه کار را برای ارایه محصول و یا خدمات وب سایت ارایه می کنند به طوری که کاربر به ساده ترین شکل ممکن به خواست و هدف خود از بازدید وب سایت دست یابند.

برای انتخاب یک راهکار خوب طراح وب سایت باید خود را جای کاربر بگذارد و تجربه یک کاربر را داشته باشد تا بتواند به بهترین تجربه کاربر (best User Experience) دست یابد.

ویکی پدیا:  طراحی UX  یعنی انجام مراحلی که برای افزایش رضایت مشتری و وفادار ماندن مشتری به محصول صورت می پذیرد مانند راحتی استفاده. ممکنه این سوال برای شما پیش بیاد که در این تعریف صحبتی از تکنولوژی و دیجیتال نشده پس این تعریف هنوز مبهم است. خب باید بدونید که مثل دیگر تخصص ها، نمیشه همه مراحل یک حرفه رو در چند کلمه بیان کرد! همچنین قسمتی از ابهام این تعریف برمیگرده به اینکه این موضوع نسبتا تازه هست.

UX طراحی مبتنی بر تجربه کاربر  شامل موارد زیر میباشد:

  • استراتژی: آنالیز رقبا / آنالیز مشتری / ساختار/ استراتژی محصول / تولید محتوا
  • مدل اولیه (و راهنمای تصویری ساخت): وایرفریم / مدل اولیه / آزمون و تکرار / نقشه توسعه
  • اجرا و تحلیل: هماهنگی با طراح (های) UI / هماهنگی با توسعه دهنده ها / تکرار آنالیز

تعریف (UI (User Interface

UI مخفف عبارت (user interface) می باشد که از لحاظ معنای لغتی به معنی طراحی بر مبنای رابط کاربری می باشد. UI بر خلاف UX که بر احساس کلی کاربر متمرکز هست به طراحی و صفحه بندی محصول توجه میکند. طراحی UI به طراحی UX وابسته است و باید بر اساس ابزارها مسیری که طراح UX ارایه نموده است را پیاده سازی نماید که در  این مسیر طراح UI براساس تجربه کاری خود به عنوان مثال المنت های مهم را در بالای صفحه و یا در کنار صفحه قرار دهید.

طراح UI باید یکپارچگی سبک طراحی و رنگ ها را در کل روند طراحی سایت را رعایت کند به طوری که باید توجه داشته باشد که نوع چینش و محتوای صفحات با یکدیگر هم خوانی داشته باشد.

طراحی واسط کاربری شامل موارد زیر میباشد :

    • ظاهر و حس: آنالیز مشتری / تحقیقات طراحی / توسعه برند و گرافیک / راهنما کاربر
    • پاسخگو بودن و تعامل: طرح اولیه UI / طراحی دینامیک / طراحی ریسپانسیو / پیاده سازی همگام با توسعه دهنده

کدام یک از این دو سبک طراحی از اهمیت بیشتری برخوردار است؟

اجازه بدهید از قول هلگا مورنو طراح و متخصص که مقاله فاصله بین طراح UI  و UX را نوشته است نقل کنیم:
اگر می گوییم که ”زیباست ولی کار با آن سخت است“. این یک مثال از طراحی خوب UI و طراحی ضعیف UX است و برعکس مواردی هست که می گوییم ” کاربردی است اما طراحی اش افتضاح است! ” این یک مثال از طراحی خوب UX و طراحی ضعیف UI است.

پس متوجه شدید که هر دو نقش مهمی دارند و تصور کنید چه میشد اگر هر دو قسمت خوب طراحی می شدند. پس اگر می خواهید وارد یکی از این دو زمینه طراحی بشوید انتخاب شما باید بر مبنای این باشد که کدام برای شما جذاب تر است.

درآمد کدام یک از این دو طراحی بیشتر است؟

حقوق و درآمد وابسته به عواملی مانند: مکان جغرافیایی/ تجربه / صنعت / نوع محصول یا پروژه است. بصورت میانگین، طراحان  UI و UX در استارت آپ ها و صنایع تکنولوژی کوچک حقوقی یکسان دارند. اما در زمینه های غیر از وب و موبایل مانند شرکت های خودروسازی و تجهیزات پزشکی موقعیت های بیشتر و بهتری برای طراحان UI وجود دارد زیرا این صنایع امروزه توسعه یافته تر هستند و نیاز بیشتری به واسط کاربری و ارتباط جذاب تر با مشتریان خود دارند.

تفاوت طراحی UI و UX در طراحی سایت

 

طراحی UI و UX

برای مشتری پنهان است و بیشتر شرکت های طراحی سایت این دو مورد را در هم ادغام میکنند و پروژه را به یک نفر و یا یک گروه میسپارند. البته در طراح وب سایت به این نحو نیست و کار به دو طراح UI و طراح UX سپرده میشود و به کمک هم طرحی از سایت پیاده میشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.