محتوا،سئو و دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی محتوا چیست؟

2,338

به تازگی شنیده‌اید که شخصی از “بازاریابی محتوا” صحبت می‌کند و این فکر به ذهن شما خطور می‌کند که باید در این باره اطلاعات داشته‌باشید اما خجالت می‌کشید که از هرکسی بپرسید!

بازاریابی محتوا یک رویکرد بازاریابی استراتژیک است که بر روی ایجاد و توزیع محتوای با ارزش، مرتبط و سازگار برای جذب و نگهداری یک مخاطب خاص تعریف‌شده‌است و در نهایت منجر به هدایت مشتری سودآور می‌گردد.

پیشنهاد می‌کنم مقاله “چگونه طراحی وب‌سایت بر بازاریابی محتوا تأثیر می‌گذارد؟” را نیز حتما مطالعه کنید.

بازاریابی محتوا

کلمه کلیدی در اینجا “با ارزش” است. این کلمه‌ای است که می‌تواند این تعریف را از هر نوع تعریف دیگر اعم از تبلیغاتی یا بازاریابی، متمایز کنید.

بازاریابی محتوا می‌تواند با کمپین بازاریابی سنتی و متعارف همیاری کند یا به بخشی از آن تبدیل شود. تفاوت در این است که وقتی کمپین بازاریابی محتوا تمام می‌شود، تاثیر آن باقی مانده و با رابطه قوی و اعتمادسازی که فراهم می‌کند، نرخ تبدیل مخاطبان برای همیشه باقی می‌ماند.

بایستی با طریقه صحبت کردن با مشتریان شروع کرد، اینکه چه چیزی را می‌خواهند بشنوند و چگونه به آن‌ها نزدیک شد، در حالی که برند و محصول شما به عنوان هدف اصلی در ذهن است.

پنج نمونه بازاریابی محتوا

همان‌قدر که انواع محتوا وجود دارد بازاریابی محتوا وجود دارد. هدف من این است بازاریابی محتوا را به شما معرفی کنم و سپس شما مانند یک بازاریاب محتوا تفکر کنید تا فرصت‌های اطراف خود را ببینید.

در اینجا پنج مثال وجود دارد که به ذهن شما کمک می کند تا موضوع را بهتر درک کنید:

اینفوگرافیک (infographic)

به تصویری گفته می‌شود که در آن اطلاعات، آمار و یا هرگونه دانشی در قالب تصویر و با استفاده از نمودارهای گرافیکی، چارت و سایر آیکون‌ها و تصاویر جذاب ارائه شود و هدف آن ساده‌سازی فهم اطلاعات پیچیده و یا جذاب نمودن ارائه اطلاعات باشد.

اینفوگرافیک می‌تواند در این زمینه موثر باشد و اگر خوب باشد می توان آن را سال‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتقل کرد و در وب‌سایت ها قرار داد. همچنین موضوع تبلیغ اینفوگرافیک برای وبلاگ‌نویسان و رسانه‌ها نیز وجود دارد و یا می‌توانید صفحه‌ای را در Pinterest ایجاد کنید و اینفوگرافیک‌ها را در موضوع مربوط به شغل خود تنظیم کنید.

این نوعی از بازاریابی محتوا است که به جز وقت شما، هزینه دیگری برای شما ندارد.

بازاریابی محتوا اینفوگرافی صفحات وب

بازاریابی محتوا به این شیوه ی امروزی و این همه جلب توجه از سوی شرکت ها زمانی بسیار فراگیر شده است که سایت ها و بلاگ ها استفاده از آن را فرا گرفتند و شرکت هایی که از این شیوه بازاریابی در سایت های خود بهره بردند کاربران بیشتری را به سایت خود دعوت کردند.

پادکست‌ها 

کلمه پادکست از تلفیق دو واژه iPod (آی پاد) و broadcasting (پخش) شکل گرفته است که آی‌پاد نام پخش کننده موسیقی شرکت اپل است و برودکستینگ در زبان انگلیسی به معنای انتشار است. پادکست به شما در دنیایی کاملا متفاوت یعنی در iTunes، قابلیت دیده شدن می‌بخشد.

به عبارتی دیگر می‌توان گفت که پادکست یکی از جدیدترین و به‌روزترین سامانه‌های ارتباطی در اینترنت و روشی مناسب برای انتشار محتوای‌الکترونیکی از طریق صدا است که کاربران قادر هستند ساخته‌های صوتی وکلامی خود را به عنوان وبلاگ‌صوتی به شنوندگان ارائه دهند.

بازاریابی محتوا پادکست

فیلم‌ها 

بدون شک، بازاریابی ویدیویی یا همان ویدئو مارکتینگ یکی از جدیدترین ایده‌های تبلیغاتی دنیاست. ارزش استفاده از فیلم‌ها و بازاریابی محتوای ویدئویی برای ارتقاء کسب‌و‌کار بسیار موثر و حیاتی است.

فیلم‌ها می‌توانند کسب‌ و‌ کار شما را به راحت‌ترین شکل ممکن معرفی نمایند. اضافه کردن ویدئو به محصول و یا ویدئو‌های متفاوت در صفحه‌‌های سایت می‌تواند به میزان ۸۰٪ بازدید شما را افزایش دهد. بیشتر اطلاعاتی که به مغز ما منتقل می‌شود بصری است، بنابراین میتوان به کمک تصاویر و صدا جذابیت را افزایش داد البته کیفیت پایین و طراحی ضعیف تقریبا به همان اندازه نقش مهمی در دیدار کاربر دارد پس مواظب باشید …

 کتاب‌ها 

مانند فیلم‌ها، مردم فکر می‌کنند که کتاب‌ها خودشان را می‌فروشند اما بازاریابان باهوش فقط برای فروش، کتاب نمی‌فروشند، آن ها به عنوان ابزار بازاریابی کتاب می‌فروشند. مطالب خود را انتشار دهید و حتی اگر مردم آن را نخوانند، می‌توانید هر بار که به عنوان نویسنده معرفی شدید از آن به عنوان شکلی از بازاریابی محتوا استفاده کنید.

این ها که گفتیم فقط چند نمونه از بازاریابی محتوا هستند، همچنین می‌توانیم به کتاب‌های الکترونیکی، برنامه‌ها، سخنرانی‌های عمومی و وبلاگ‌ها اشاره کنیم.

کتاب‌های کاملی در مورد استفاده از هر یک از این‌ها در بازاریابی محتوا نوشته شده است.

کلام آخر:
با وجود همه مزایایی که برای بازاریابی محتوا بیان شد، باید دانست که هر کدام از این روش‌ها در جای خود برای بازاریابی محصول مناسب است و گاه باید در کنار یکدیگر چند روش به صورت مکمل اجرا شوند. آنچه مهم است شناسایی مخاطبین و نیاز آن‌ها و گزینش روش درست بازاریابی مبتنی بر عوامل متعدد است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.