طراحی سایت، محتوا،سئو و دیجیتال مارکتینگ

توسعه‌دهنده وب چه کسی است؟

2,607

توسعه‌دهنده وب مسئول کدنویسی وب‌سایت است و نحوه عملکرد را تعیین می‌کند. وب‌سایت نباید به قدری ساده باشد که برای کاربران پیشرفته جذابتی نداشته‌باشد و همچنین نباید آنقدر پیچیده باشد که مبتدی‌ها سردرگم شوند.

وظایف توسعه وب را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد:

  1. کدی که در مرورگر وب اجرا می‌شود و تعیین می‌کند که مشتری‌ها هنگام ورود به یک وب‌سایت چه چیزی را مشاهده می‌کنند.
  2. کدی که بر روی یک سرور وب اجرا می‌شود و فعالیت‌های پشت‌صحنه و نحوه عملکرد یک وب‌سایت (اسکریپت‌نویسی سمت سرور) را مجاز می‌کند.
  3. تکنولوژی پایگاه داده، به شما کمک می‌کند تا یک وب‌سایت یکنواخت و کارآمد عمل کند. پروژه‌های وب در مقیاس بزرگ اغلب این وظایف را بین چندین توسعه‌دهنده وب تقسیم می‌کنند.

در این مقاله موارد زیر را با هم بررسی می‌کنیم:

  • توسعه‌دهنده وب کیست؟
  • توسعه‌دهنده وب چه کاری انجام می‌دهد؟
  • محل کار یک توسعه‌دهنده وب چطور است؟
  • تفاوت بین مهندس نرم‌افزار و توسعه‌دهنده نرم‌افزار چیست؟

توسعه‌دهنده وب چه کاری انجام می‌دهد؟

توسعه دهنده وب با توجه به  نیاز مشتری و کاربران وب‌سایت‌ها را ایجاد و نگهداری می‌کند. یعنی طراحی نهایی باید محصولات و خدمات ارائه شده را شامل شود و نحوه دسترسی کاربران به این موارد را نشان دهد. به عنوان مثال، یک مشتری ممکن است  فرمی برای گرفتن ایمیل کاربر بخواهد تا اطلاعات اضافی را درخواست کند، یک خبرنامه تهیه کند یا از مشتری بخاطر تجارت خود تشکر کند.

ممکن است بعضی از توسعه‌دهنده‌ها روی توسعه Back-End تمرکز کنند، و بعضی دیگر روی مشتری متمرکز شوند تا سبک و کارایی خود را به وب‌سایت اضافه کنند.

این کار به طور معمول بسیار پروژه محور است و شامل همکاری با تیمی متشکل از افرادی است که به هماهنگی نیاز مشتری با محصول نهایی کمک می‌کنند. و همچنین ممکن است شامل ملاقات با مشتری برای بحث در مورد نیازها یا بحث در مورد نحوه عملکرد و به روز بودن وب‌سایت باشد. توسعه‌دهندگان وب به طور معمول یک صفحه اصلی بصری و جالب با طراحی کاربر پسند ایجاد می‌کنند و ممکن است گاهی‌اوقات برای وب‌سایت مطالبی بنویسند. بعد از راه اندازی وب‌سایت، توسعه‌دهندگان اطمینان حاصل می‌کنند که سایت در تمامی مرورگرهای وب کاربردی است و در صورت نیاز، تست و به روزرسانی می‌شود. .

توسعه‌دهندگان وب، فناوری و نحوه کار کامپیوترها و سرورهای وب را می‌فهمد. آن‌ها همچنین با بسیاری از برنامه‌های نرم افزاری، برنامه‌های وب و زبان‌های برنامه‌نویسی، مانند زبان نشانه‌گذاری(HTML)، جاوااسکریپت، Ruby و ++C بسیار آشنا هستند. آنها باید بتوانند ارتباط مستقیمی برقرار کنند، اهداف را تعیین و تا زمان مقرر عملی کنند.

web developer

انواع توسعه‌دهنده‌گان وب:

توسعه‌دهنده Front-End: یک توسعه‌دهنده Front-End، به آن بخشی که قابل دیدن است و با آن تعامل می‌کنیم. رسیدگی می‌کند. فرانت‌اند “Frontend” معمولا از دو بخش تشکیل می‌شود: طراحی سایت و توسعه فرانت اند وب.

توسعه‌دهنده Back-End: برنامه‌نویسی بک‌اند (Back End) مربوط به کدنویسی و برنامه‌نویسی هر آن چیزی است که کاربر آن را مشاهده نمی‌کند و مربوط به کارهای پشت صحنه وب‌سایت است.

توسعه‌دهنده Full Stack: این توسعه‌دهندگان می‌دانند که چگونه هر بخشی از فرآیند توسعه وب انجام می‌شود و می‌توانند در مورد  بهترین استراتژی و شیوه‌ها راهنمایی کنند. این توسعه‌دهندگان نقش فزاینده‌ای در توسعه آینده وب  خواهند داشت. آن‌ها هم از طرف سرور و هم با تجربه کاربر یا مشتری آشنا هستند.

توسعه‌دهنده JavaScript: نوعی زبان برنامه‌نویسی وب است که در تمام مرورگرها و ابزارهای وب پشتیبانی می‌شود، و زبانی است که به توسعه‌دهندگان امکان کنترل، قدرت ایجاد، تقویت و اصلاح وب‌سایت ها را می‌دهد. حتی اگر یک توسعه‌دهنده جاوااسکریپت به طور معمول در قسمت Front-End کار کند، این زبان فقط به استفاده از Front-End محدود نمی‌شود.

آیا شما برای توسعه‌دهنده‌ وب بودن مناسب هستید؟

توسعه‌دهندگان وب شخصیت‌های متمایزی دارند. آن‌ها معمولا افرادی هنرمند، خلاق، بصری، حساس، سخنور و احساسی، ساختارشکن، غیر سازگار، مبتکر و برخی از آنها نیز کمی محافظه‌کار هستند.آیا شما اینطور به نظر می‌رسید؟

محل کار یک توسعه‌دهنده وب کجاست؟

یک توسعه‌دهنده وب ممکن است تمام وقت یا پاره‌وقت در یک بخش فناوری کار کند یا ممکن است فعالیت در خانه را انتخاب کند. اگر یک توسعه‌دهنده تصمیم به انتخاب شغل مستقل داشته باشد ممکن است درگیر سفر شود. برخی از توسعه‌دهندگان وب مهارت‌های خود را به صورت مستقل از سازمان‌ها به کار می‌گیرند، در حالی که برخی دیگر از مهارت‌های خود برای سازمان‌ها به عنوان مشاور یا پیمانکار مستقل استفاده می‌کنند.

توسعه دهنده وب

تفاوت بین مهندس نرم‌افزار و توسعه‌دهنده نرم‌افزار چیست؟

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های مهندسی نرم‌افزار و توسعه‌ نرم‌افزار عملکرد شغل آن‌ها است. مهندسی نرم‌افزار برای ایجاد نرم‌افزار از اصول مهندسی استفاده می‌کند، بنابراین مهندسان نرم‌افزار با اتصال نیاز مشتری به راه حل‌های فناوری در توسعه نرم‌افزار شرکت می‌کنند. آنها بطور منظم فرآیندی را برای ارائه کارکردهای خاص با استفاده از مفاهیم مهندسی برای توسعه نرم‌افزار گسترش می‌دهند.

از طرف دیگر، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار مسئول کل فرآیند توسعه هستند و نیروی خلاقانه و محرک برنامه‌ها هستند. آن‌ها به طور معمول با مشتری کار می‌کنند تا یک طراحی مفهومی ایجاد کرده و سپس برنامه‌نویسان رایانه‌ای کد برنامه‌نویسی مورد نیاز برای اجرای نرم‌افزار را ایجاد کنند. برنامه‌نویسان به همراه سازندگان نرم‌افزار مشکلات را با هم آزمایش و برطرف می‌کنند و توسعه‌دهندگان رهبری پروژه و راهنمایی فنی را از طریق هر مرحله از چرخه عمر توسعه نرم‌افزار برعهده دارند.

به طور خلاصه، یک مهندس نرم‌افزار غالباً درگیر توسعه نرم‌افزار است، اما تعداد کمی از توسعه‌دهندگان نرم‌افزار مهندس هستند. تفاوت اصلی بین مهندسی نرم‌افزار و توسعه نرم‌افزار در این است که یکی بر مهندسی نظارت می‌کند و دیگری بر ایجاد برنامه‌های کاربردی متمرکز است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.