طراحی سایت، محتوا،سئو و دیجیتال مارکتینگ

هدف بازاریابی محتوا (content marketing) چیست؟

2,477

بازاریابی محتوا باید هسته اصول بازایابی و تاکتیک های بازاریابی شما باشد. بیشتر مشاغل ارزش بازاریابی محتوا را کشف کرده اند. اگر هدف بازاریابی محتوا درست انتخاب شود، یک راه عالی برای هدایت مشتری به فرآیند خرید، شناخته شدن برند و ارتباط با مشتریان است.

استراتژی‌ بازاریابی قوی به برندها کمک می‌کند تا رشد کنند و در حوزه کاری خود مسلط شوند. استراتژی بازاریابی شامل چیزهایی فراتر از ساختن تبلیغاتی است که مصرف‌کنندگان به آن جذب شوند. برای جذب مخاطب باید بین نیازی که نمایش داده می‌شود و ارزش واقعی محتوا ارتباط وجود داشته ‌باشد.

همانطور که از نام این موضوع پیداست، بازاریابی محتوا به یک عامل اصلی بستگی دارد:

“کیفیت محتوا”

بازاریابی امر پیچیده ای است، شما باید در زمان مناسب با محتوایی کامل و جذاب کاربر را تبدیل به مخاطب و مشتری خود کنید. بسیاری از مشاغل تلاش میکنند با استفاده از یک استراتژی مناسب، بازاریابی محتوا خود را انجام دهند.

ماتریس بازاریابی محتوا

ماتریس بازاریابی محتوا چهارچوبی است که از طریق آن یک بازاریاب محتوا میتواند بهترین گزینه جهت ایجاد محتوا را با توجه به نوع محصول یا خدمات خود،مخاطبان هدف و اهداف بازاریابی در نظر بگیرد.

هدف بازاریابی محتوا ارتباط بین شما و مشتریان است، قالب و موضوع محتوای تولید شده میتواند تاثیر زیادی بر روی مخاطبان شما بگذارد.

هدف بازاریابی محتوا

همانطور که این ماتریس نشان میدهد، محتوا باید مطابق نیازها و علایق مخاطبان شما باشد.

محتوا باید سرگرم کننده، الهام بخش و آموزنده باشد. هدف شما متقاعد کردن مخاطبانی است که قصد خرید از شما دارند و اگر محتوای تولید شده کیفیت مناسبی نداشته باشد، شما مشتری خود را از دست خواهید داد.

هدف بازاریابی محتوا فقط در خرید مشتری محدود نمیشود، هدف تبدیل کردن مخاطبین به طرفداران برند شما و لذت بردن آنها پس از خرید است، شما باید ازتباط خود را با مشتریان حفظ کنید.

هر یک از این چهار هدف را می توان از طریق انواع مختلف محتوا برآورده کرد:

1 محتوا سرگرم کننده

ایجاد محتوای سرگرم کننده یکی از روش های ایجاد آگاهی و همچنین حفظ علاقه مخاطبان می باشد. این محتوا مناسب ارتباط با افرادی که هنوز برند شما را نمیشناسند و یا نتوانستند از محصول یا خدمات شما استفاده کنند است. برای دستیابی به این امر میتوانید با ایجاد رقابت، مسابقات، آزمونها، پرسش و پاسخ، بازی‌ها و فیلم‌ها مخاطبان خود را سرگرم کنید و با بخش عاطفی آنها درگیر شوید.

2 محتوا الهام بخش

در این مرحله شما با خریداران بالقوه خود سطح اعتماد ایجاد کرده اید، مخاطبانتان از مطالب شما آگاه هستند و آنها را دوست دارند. حال زمان آن است که از مطالب شما الهام بگیرند. در مورد یک برند موفق، این ممکن است به معنای به اشتراک گذاری نظرات مثبت باشد، این نوع محتوا جایی است که می توانید شخصا با مخاطبان خود تعامل بیشتری داشته باشید و با آنها ارتباط برقرار کنید.

رویدادها نیز راهی عالی برای الهام بخشیدن به افراد و ترغیب آنها به همکاری با برند شما هستند، از انواع رویدادها برای الهام بخشیدن کمک بگیرید.

همایش مدرسه استاندارهای وب جهت استانداردسازی وب فارسی

js محتوای آموزنده

با توجه به محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهید و نیازها و علایق مخاطبان شما، محتوا آموزنده می تواند یک استراتژی بسیار مهم و موفقیت آمیز در بازاریابی محتوا باشد.

در این نوع محتوا شما فرصتی برای به اشتراک گذاشتن دانش خود دارید، نکته اصلی به اشتراک گذاشتن مطالب جالب و مرتبط با محصولات و خدماتتان است که به آنها کمک می کند که قادر به تصمیم گیری آگاهانه درباره یک موضوع باشند. در اینصورت مخاطبان شروع به انتقال از یک ارتباط عاطفی با محتوا شما به یک موضوع منطقی می کنند.

شما می توانید از قالب های محتوایی مانند مقالات، کتاب های الکترونیکی، اینفوگرافی ها، گزارش روند تولید یا خدمات و دستورالعمل ها برای ایجاد این نوع محتوا استفاده کنید. در تصویر زیر یک نمونه اینفوگرافیک مشاهده میکنید.

هدف بازاریابی محتوا

4 محتوا متقاعد کننده

منظور از متقاعد کردن این است که آخرین فشار را برای قانع کردن مخاطب برای خرید را وارد کنید. مطالعات موردی، وبینارها، چک لیست‌ها، محاسبات، راهنماهای قیمت گذاری و مجموعه داده ها و مشخصات محصول از قالب های پیشنهادی این نوع محتوا میباشد.

این نوع محتوا  بر خلاف محتوای الهام بخش، از طریق حقایق و ارقام، مخاطب را متقاعد میکند و به منافع خریدار می‌پردازد.

در آخر یکبار دیگر به ماتریس نگاه کنید به مرکز ماتریس توجه کنید، شما میتوانید اخبار الکترونیکی، کتابهای الکترونیکی، فیلمها و رویدادها را در مرکز ماتریس ببینید این نوع محتواها به خاطر ماهیت انعطاف پذیری که دارند در هر نوع محتوایی قابل استفاده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.