آموزش، نکته و ترفند طراحی سایت

وبینار (Webinar) چیست؟ چگونه یک وبینار اجرا کنیم؟

3,237

وبینار چیست؟ یک ترند جهانی در زمینه برگزاری سمینار به ‌صورت آنلاین است که به دلیل وجود ویژگی‌های منحصر به فرد آن، در حال حاضر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

Tools-for-seo وبینار(سمینار آنلاین) چیست؟

وبینار (webinar) ترکیبی از دو کلمه وب (web) و سمینار (seminar) است؛ به زبان ساده، وبینار یک سمینار یا همایش است که به صورت اینترنتی برگزارمی‌شود؛ وبینارها این امکان را فراهم می کنند تا گروه های مخاطب بدون در نظر گرفتن فاصله جغرافیایی بین آنها، درمکان های مختلف، در یک جلسه مجازی شرکت کنند.

از طرف دیگر، مخاطب نیز بدون نیاز به ترک منزل یا هر جایی که حضور دارد می‌تواند با استفاده از رایانه دسکتاپ یا لپ‌تاپ یا حتی گوشی موبایل خود در وبینار شرکت کند.

وبینار کاربردهای بسیار زیادی دارد که شما می‌توانید با استفاده از آن در اهداف خود پیشرفت زیادی داشته باشید. برخی از کاربردهای رایج برای وبینار شامل کارگاه‌های آموزشی و همایش‌ها هستند که با اهداف آموزش، بازاریابی و تبادل اطلاعات علمی برگزار می‌شوند.

مزایا و امتیازات سرویس وبینار چیست؟

* حذف رفت و آمدها و محدودیتهای زمانی، مکانی و جغرافیایی برای مخاطبان و اساتید

* برگزاری وبینار درمقایسه با یک سمینارحضوری هزینه کمتری دارد و کاملا مقرون به صرفه است.

* هر وبینار را می‌توان ضبط کرد و بعداً به عنوان یک محصول دیجیتال (مثلاً یک کلاس یا کارگاه آموزشی) به کار برد.

* امکان مشاهده همزمان تصویر، صدا و فایل ارائه شده استاد بصورت آنلاین در زمان برگزاری وبینار

*  در اختیار داشتن امکانات بیشتر (نظیر نامحدود بودن تعداد شرکت کنندگان و برگزاری آن در تمامی ساعات شبانه روز و ایام هفته)

* امکان پرسش و پاسخ و تبادل نظر بصورت آنلاین برای مخاطبان و استاد

انواع وبینار: آیا وبینار باید حتماً به صورت زنده برگزار شود؟

احتمالاً این سؤال برای شما پیش آمده که با توجه به اینکه وبینار نیز یک سمینار است، آیا باید به صورت زنده برگزار شود؟

دو نوع مختلف از وبینار وجود دارد:

  • وبینار زنده

همان‌طور که مشخص است وبینارهای زنده به صورت زنده برگزار می‌شوند و امکان تعامل بهتر و بیشتری را فراهم می‌کنند؛ زیرا مخاطب می‌تواند درهر زمان که بخواهد سؤالات خود را مطرح کند و فوراً یا پس از چند دقیقه پاسخ مورد نظرخود را دریافت کند.

  • وبینارهای از پیش ضبط شده

این وبینارها قبلاً برگزار شده‌اند و معمولاً به صورت تکرار در اختیار مخاطبان جدید قرارمی‌گیرند، برای همین امکان گفتگوی زنده و پاسخگویی به سؤالات مخاطب وجود نخواهد داشت. برای وبینارهای ضبط شده می‌توانید چندین تاریخ درنظر بگیرید تا همه بتوانند ثبت نام کنند و در زمانی که برایشان مناسب‌تر است از آن استفاده کنند.

چطور در کسب‌ وکارمان از وبینار بهره ببریم؟

حالا که با سمینار آنلاین آشنا شدید، به سراغ معرفی روش‌هایی برای استفاده از وبینار برای رسیدن به اهداف کسب ‌و کارمان می‌رویم.

  1. استفاده از وبینار به عنوان یک ابزار بازاریابی و فروش

در بیشتر مواقع، وبینار به عنوان یک ابزار در استراتژی بازاریابی کسب‌وکار یا برند قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که استفاده از وبینار مخصوص شرکت‌های بزرگ نیست و هر کسب‌وکار کوچک، کارآفرین مستقل و استارتاپی می‌تواند از مزایای آن استفاده کند.

با الزام به ثبت نام برای حضور در سمینار آنلاین می‌توانید تعداد افراد حاضر در فهرست ایمیل‌های خود را به طرز چشمگیری افزایش بدهید و جایگاه خود را تثبیت کنید، در هر وبینار به هر شکلی به تبلیغ محصولات خودتان برای مخاطبان بپردازید و در ادامه از هر طریقی که می توانید با آن‌ها در ارتباط باشید.

  1. ارائه محتوای رایگان و بدون تبلیغ برای توسعه روابط

معمولاً در انتهای هر وبینار تلاش می‌شود تا مخاطبان به خرید محصول یا سرویس خاصی رغبت پیدا کنند، اما به جای این کار می‌توان یک وبینار بدون تبلیغ برگزار کرد تا فقط تعداد آدرس‌های ایمیلتان بیشتر شود. دراین حالت، تمام کاری که مخاطب برای حضور در وبینار باید انجام بدهد ثبت نام با یک آدرس ایمیل است. هدف اصلی دراین نوع وبینار، اثبات تخصص و توسعه روابط، به جای تمرکز بر فروش است.

  1. برگزاری جلسات پرسش و پاسخ زنده

یکی دیگر از روش‌های کارآمد برای استفاده از وبینار، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ زنده‌ای است که در آن‌ها به سؤالات مخاطبان خود در رابطه با محصولات یا خدماتی که ارائه می‌کنید پاسخ می‌دهید. این نوع از وبینار برای کسب ‌وکارهایی که دارای محصول (فیزیکی یا مجازی) هستند کارآمدتر خواهد بود. همچنین می‌توانید طرز کار محصول یا روش استفاده از آن را به صورت مرحله به مرحله توضیح بدهید.

از این نوع از وبینار می‌توانید به عنوان فرصتی برای انتقال مشتریان بالقوه از مرحله تردید به مرحله خرید محصول استفاده کنید. به علاوه می‌توانید از این طریق پیش فروش و مخاطب را به خرید محصولات و خدمات بهتر و گران‌تر تشویق کنید.

برگزاری جلسات پرسش و پاسخ برای گرفتن ایده و نظرات مردم در رابطه با محصولات فعلی یا آینده بسیار مفید خواهد بود. به علاوه، هنگامی که مخاطب احساس می‌کند که نقشی در فعالیت‌های شما دارد نه تنها به خرید بلکه به تبلیغ برندتان به اطرافیان خود نیز تمایل بیشتری پیدا خواهد کرد.

  1. برگزاری جلسات آموزشی یا توجیهی زنده

اگر کارکنان شرکت شما در شهرها و کشورهای مختلفی حضور دارند با برگزاری یک وبینار می‌توانید طرز کار نرم افزارهای جدید، فرآیندهای استاندارد شرکت و موارد مشابه را به آن‌ها آموزش داده و همچنین آخرین اطلاعات به آنها بدهید. به دلیل اینکه امکان ضبط وبینار وجود دارد نگرانی بابت عدم شرکت برخی از کارکنان نخواهید داشت، زیرا می‌توانید فایل ویدئویی آن را برای آن‌ها ارسال کنید. مشابه همین وبینارهای آموزشی را می‌توانید برای مخاطبان و مشتریان بالقوه خود نیز برگزار کنید.

چطور یک وبینار برگزار کنیم؟

موارد مهمی وجود دارد که پیش از برگزاری وبینار باید به آن‌ها دقت کنید:

 1. ساختار وبینار

زمان وبینارها بین 45 تا 60 دقیقه می باشد و ساختار بیشتر آن‌ها به این ترتیب است که میزبان یک موضوع مشخص را معرفی می‌کند، دقایقی به پرسش و پاسخ می‌گذرد و در نهایت به یک سخنرانی کوتاه برای تشویق مخاطب به خرید ختم می‌شود.

بنابراین ابتدا باید یک موضوع مشخص برای سمینار آنلاین خود پیدا کنید. این موضوع باید مورد علاقه مخاطبانتان باشد، بهتر است که نگاهی به پرسش‌های رایج مشتریان خود داشته باشید و ببینید که چه موضوعات و مسائلی بیشتر مطرح شده‌اند. اگر به دنبال استفاده از وبینار برای بازاریابی و فروش هستید موضوع آن باید با کسب‌ وکار شما مرتبط باشد.

پس از تعیین موضوع، باید نکات اصلی مطلب خود را مشخص کنید و سپس با استفاده از برنامه‌هایی مانند پاورپوینت، یک مجموعه اسلاید برای آن بسازید.

 1. ملزومات فنی

مسائل فنی که باید برای برگزاری وبینار به آن‌ها توجه داشته باشید عبارت‌اند از:

 •  پلتفرم وبینار

یکی از اولین اقدامات فنی، انتخاب پلتفرم یا یک سرویس دهنده برای وبینار است. خوشبختانه در این زمینه کمبودی وجود ندارد و گزینه‌های متنوعی (از رایگان گرفته تا پلتفرم‌هایی با هزینه‌های بسیار بالا) در دسترس قرار دارد.

تقریباً تمامی پلتفرم‌های پولی، امکانات تعاملی مانند گفتگوی زنده، نظرسنجی و امکان به اشتراک گذاری صفحه نمایش و وبکم را در اختیار میزبان قرار می‌دهند. همچنین این امکان را نیز به شما می‌دهند تا وبینار را ضبط کنید. قیمت هر سرویس بر اساس تعداد شرکت کنندگان در وبینار تعیین می‌شود.

البته اگر بودجه محدودی دارید می‌توانید از قابلیت پخش زنده شبکه‌های اجتماعی مختلف و از جمله یوتیوب نیز استفاده کنید. مشکلی که در رابطه با این پلتفرم‌ها وجود دارد این است که اساساً برای برگزاری وبینار ساخته نشده‌اند وهرکدام محدودیت‌های خاصی دارند.

 • دوربین

مورد دیگری که به آن نیاز دارید یک دوربین است تا مخاطبانتان بتوانند شما را ببینند. از این طریق، امکان ایجاد رابطه بهتر و نزدیک ‌تری با مخاطب فراهم می‌شود و برند شما شخصیت پیدا می‌کند. اگر دوربین مناسبی در دسترستان نیست می‌توانید از وبکم لپ‌تاپتان استفاده کنید، اما توجه داشته باشید که وبکم داخلی لپ‌تاپ کیفیت و امکانات زیادی ندارد.

دقت کنید که کیفیت تصویر در وبینار بسیار مهم است و وجود تنظیمات بیشتر در دوربین انتخابی شما می‌تواند به عامل مهمی در جذابیت و بهبود بیشتر آن تبدیل شود.

 •  میکروفون

میکروفون ابزار دیگری است که در برگزاری سمینار آنلاین به آن نیاز خواهید داشت. در اینجا نیز همانند دوربین، گزینه‌های متنوعی در دسترس شماست که با توجه به بودجه و تمایل خودتان می‌توانید انتخاب کنید؛ فقط به خاطر داشته باشید که میکروفون‌های داخلی به دلیل کیفیت پایین و نویز بالا به هیچ وجه گزینه مناسبی برای این کار نیستند.

 • ارتباط اینترنتی

سرعت اینترنت شما نقش مهمی در روانی و کیفیت وبینارتان خواهد داشت. حالت ایده آل، سرعت دانلود و آپلود بین 4Mbps و ترجیحاً 15Mbps است.

سرعت اینترنت خود را با ابزارهایی مانند سایت SpeedTest.net امتحان کنید و اگر لازم بود با سرویس دهنده اینترنت خود برای افزایش سرعت صحبت کنید.

 1. روش پیوستن به وبینار

روش پیوستن مخاطبان شما به وبینار به پلتفرم انتخابتان بستگی دارد. استفاده از برخی از این پلتفرم‌ها ملزم به دانلود و نصب یک نرم افزار معمولاً کم حجم و سپس طی کردن مراحل ثبت نام است. در برخی از آن‌ها قبل از شروع وبینار باید یک لینک مخصوص برای شرکت‌کننده‌ها ارسال شود که تنها از طریق آن امکان حضور در جلسه وجود خواهد داشت.

 1. پیگیری‌های بعد از وبینار

و سرانجام پس از پایان وبینار، باید پیگیر وضعیت افرادی باشید که علیرغم ثبت نام، در وبینار حضور پیدا نکرده‌اند. به عنوان مثال می‌توانید لینک ویدئوی ضبط شده وبینار را برایشان ارسال کنید و یک زمان محدود بین 24 تا 48 ساعت برای تماشا سمینار به آنها وقت بدهید.

همچنین، اگر در وبینارتان روی فروش تمرکز داشته‌اید می‌توانید برای همه مخاطبانتان یک ایمیل با پیشنهاد خاص ارسال کنید تا در کنار یادآوری، فرآیند خرید نیز برای آنها ساده‌تر شود.

به شما تبریک می‌گوییم! شما اکنون می توانید برگزارکننده وبینار باشید و می‌توانید کلاس آنلاین برگزارکنید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.