آموزش، نکته و ترفند طراحی سایت

راهنمای سئو در وردپرس برای افراد مبتدی

677

میلیون ها نفر در سراسر جهان از وردپرس برای راه اندازی سایت خود استفاده می کنند. با وجود آنکه به محبوبیت فراوانی رسیده است اما هنوز به ابزارهای بهینه سازی برای رسیدن به رتبه های بهتر در نتایج موتورهای جستجو نیاز دارد.

این راهنما یک بررسی اجمالی از سئو را برای کاربران مبتدی وردپرس فراهم می آورد و به بهتر دیده شدن سایت آن ها در موتورهای جستجو کمک شایانی می کند.

این مقاله موارد زیر را پوشش می دهد:

 • تگ های عنوان
 • تگ های توضیحی متا
 • لینک ها
 • عبارت های کلیدی
 • متن های جایگزین
 • لینک های داخلی
 • افزونه سئو Yoast
 • کلمه های کلیدی جستجو
 • ترفندهای وردپرس
 • تگ های عنوان

Tools-for-seo تگ های عنوان

تگ های عنوان در قسمت head هر صفحه وب قرار می گیرد تا ارتباط موثرتری بین کاربران و موتورهای جستجو بوجود آورد. تگ های عنوان رتبه کلی وبسایت را بهبود می بخشد و سئو را تقویت می کند. تگ عنوان به کاربران کمک می کند تا در نتایج جستجو قبل از اینکه لینکی را کلیک کنند از موضوع آن صفحه مطلع گردند. محتویات تگ عنوان معمولا در نتایج موتورهای جست و جو به صورت زیر نشان داده می شوند.

tag

تگ های توضیحی متا (Meta Descriptions)

اگر در وردپرس افزونه سئو Yoast را نصب کرده باشید در قسمت پایین هر پست تنظیمات مختلفی را مشاهده می کنید. یکی از آن قسمت ها توضیحات متا می باشد که با نوشتن کلمات کلیدی مرتبط با متن می توانید سئو بهتری را برای آن پست بوجود آورید.

به ناحیه نوشتن توضیحات متا و کلمات کلیدی توجه داشته باشید. این به افزونه yoast این امکان را می دهد تا سئو بهبود یابد.

نکته حائز اهمیت در توضیحات متا چیست؟ توضیحات متا همان آیتم هایی هست که در نتایج جستجو مشاهده می کنید. آنها به موتورهای جستجو محتویات هر صفحه را نشان می دهند.

وردپرس

اگر شما توضیحات متا را برای هر پست تنظیم نکنید موتورهای جستجو به شکل پیش فرض اولین جمله را تشخیص می دهد که درست نیست، و نظر کاربران را به سایت شما جلب نمی کند. لازم به ذکر است که توضیحات متا به خودی خود قادر به بهبود رتبه سایت شما نمی باشند اگرچه در نتایج جستجو بسیار مهم است.

معمولا وردپرس تعداد کاراکترهایی که شما می توانید در توضیحات متا بگنجانید را به شکل یک شمارشگر معکوس نشان می دهد. در قسمت پست ها نیز با هایلایت بخشی از مطلب و کلیک بر روی Word Count در سمت راست و پایین ویرایشگر می توانید تعداد کاراکترهای انتخاب شده را متوجه شوید.

                              wordcount

لینک ها (Permalinks)

permalinks آدرس های URL هر پست شما می باشد. لینک ها می تواند به کاربران بگوید که محتویات سایت شما در چه موردی می باشد. لینک ها، کلماتی را می توانند در خود بگنجاند که مربوط به عنوان یا توضیحات متا می باشد و این توضیحات در نتایج جستجو بسیار حائز اهمیت است. برای اینکه شما بتوانید در هر پست Permalink را تغییر دهد به شکل زیر عمل کنید.

وارد صفحه خودتان شوید و روی دکمه ویرایش کلیک کنید.

لینک خود را همانطور که می خواهید تغییر دهید.

link

لینک ها بهترین راه برای ارائه ساختاری واضح و مناسب از محتوای شما هستند.

عبارتهای کلیدی

عبارت های کلیدی عبارات بخصوصی هستند که برای بهینه سازی صفحات کاربرد دارند و برای ارسال ترافیک بیشتر به آنها اهمیت بسزایی دارد. عبارات کلیدی به عنوان کلمات مرکزی و اصلی متن های به کار گرفته شده در صفحات دیده می شوند. بنابراین در مورد آنچه که می خواهید در سایت شما دیده شود، فکر کنید.

تمرکز بر روی عبارات کلیدی و تکمیل ورودی های مربوطه در افزونه yoast می تواند سئوی سایت شما را بهبود ببخشد.

کلمه کلیدی

عبارت جایگزین تصاویر و نام تصاویر ( Image Alt Text)

نام تصاویر و عبارت جایگزین تصاویر راهی مناسب برای افزودن معنی به تصاویر برای کمک به توضیح و توصیف تصاویر با استفاده از کلمات کلیدی برای کاربران و موتور جستجو است. نام فایل عکس و کلمه جایگزین را می توان در زمان آپلود آن نیز تغییر داد.

قبل از آپلود و بارگزاری عکس ها مطمئن شوید که نام فایل ها را به درستی تغییر داده اید.

عکس و فیلم

پس از آپلود شدن، در سمت چپ پنجره باز شده در قسمت متن جایگزین، می توانید متن جایگزین خود را وارد کنید.

سپس دکمه گذاشتن در نوشته را کلیک کرده و عکس انتخاب شده را در پست خود قرار دهید.

استفاده از کلمات کلیدی در نام عکس این امکان را به موتورهای جستجو می دهد تا آن تصویر را به محتویات پیج شما مربوط سازد و در صورت جستجوی تصاویر کاربر به سایت شما هدایت خواهد شد.

لینک های داخلی (Internal Link)

لینک های داخلی امکان اتصال صفحات در سایت وردپرس شما را فراهم می آورد. از جمله فواید لینک های داخلی بهبود سئو صفحات، اتصال به صفحات دیگر و افزایش کاوش موتورهای جستجو در بین صفحات می باشد.

برای اتصال یک پست یا صفحه دیگر در بین متن خود می توایند لینک صفحه مد نظر خود را از نوار URL مرورگر کپی کنید.

آدرس

سپس بخشی از متنی را که می خوهید تبدیل به لینک شود را هایلایت کنید.

لینک

سپس دکمه لینک را در ویرایشگر وردپرس کلیک کرده و آدرس کپی شده را در قسمت URL قرار دهید و سپس روی دکمه آبی رنگ کلیک نمائید.

آدرس URL

افزونه سئو Yoast

این افزونه یکی از معروف ترین افزونه های سئو در وردپرس می باشد. این افزونه دارای یک نسخه پولی و یک نسخه رایگان می باشد و روزانه میلیون ها نفر در سراسر دنیا از آن برای آنالیز و بهبود سئو وب سایت خود استفاده می کنند.

از طریق این افزونه شما قادر خواهید بود از درستی و کارایی عنوان ها و توضیحات متا در صفحات خود مطمئن شوید تا رتبه بهتری در نتایج جستجو داشته باشد. همچنین این افزونه به سایت شما این امکان را می دهد تا با اشتراک گذاری مطالب در صفحات اجتماعی، آنها را در دسترس عموم قرار دهید. این افزونه همچنین می تواند خوانایی نوشته های شما را بررسی نماید.

سئو با افزونه yoast برای بهبود در موتورهای جستجو

 کلمات کلیدی جستجو

شما باید برای دیده شدن مطالب خود از کلمات کلیدی جستجو استفاده کنید. استفاده از این کلمه های کلیدی قانون خاصی دارد. هر چه کلمه ها معروف تر و محبوب تر باشن به ضرر شماست زیرا رقابت بیشتری با بقیه خواهید داشت، پس کلمه کلیدی شما بایستی  بسیار منحصر به فرد و بخصوص باشد، تا در دنیای رقابت بیشتر دیده شوید. پس فقط از کلمه های کلیدی عمومی استفاده نکنید.

برای مثال سه مدل از کلمات کلیدی که در یک صفحه می تواند گنجانده شود را مشاهده می کنید.

– دوربین، گوشی، پوشاک

– دوربین canon، گوشی htc، پوشاک قرمز

– دوربین canon مدل NX5، گوشی HTC مدل دیزایر 5، پوشاک قرمز بچگانه

سعی کنید از کلمات کلیدی استفاده کنید که صفحه شما را بهتر توصیف می کنند.

 ترفندهای سئو در وردپرس

 • کیفیت کلی تصاویر را بالا برده و از متن های جایگزین یا alt text درعکسها استفاده کنید. از سایت های نظیر Shutterstock یا Fotolia برای تهیه عکسهای باکیفیت استفاده کنید.
 • تغییرعنوان مطالب قدیمی تر باعث بهبود سئو کلی وبسایت شما می گردد. اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی به سایت شما کمک می کند که بیشتر دیده شود.
 • سرعت صفحه

اگر صفحه ای در عرض دو تا سه ثانیه لود نشود ممکن است بازدید کنندگان خود را از دست دهید. پس باید به چند نکته توجه کرد:

* برای بهبود این موضوع از تصاویر و فایل های ویدیویی کمتری استفاده کنید و در انتخاب سرور دقت کنید.

* از شبکه توزیع محتوا (CDN) استفاده کنید.

* حذف ابزارهای غیر ضروری، حذف پلاگین های غیر فعال، نمایش گزیده پست ها به جای کل پست ها، کاهش تعداد پست های صفحه

کلام آخر

وردپرس گزینه بسیار خوبی برای راه اندازی وب سایت است. با درک اصول وردپرس، شانس بیشتری برای ایجاد وب سایتی دارید که برای کاربران بهینه شده وهمچنین می تواند درموتورهای جستجو رتبه خوبی داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.